szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Fotografia kolekcjonerska: Marilyn Monroe w sukni baletowej za 60 000 zł

09.11.2012

Aukcje, Polska

Marilyn Monroe w sukni baletowej, Źródło: Desa Unicum

Marilyn Monroe w sukni baletowej, Źródło: Desa Unicum

237 z 238 fotografii Miltona H. Greene’a wystawionych na aukcję w Desie Unicum zostało sprzedanych 8 listopada br. Licytacja trwała ponad 5 godzin, najwyższe ceny uzyskały zdjęcia przedstawiające Marilyn Monroe, a całkowita suma sprzedaży doszła do poziomu ponad 2,4 mln złotych.

  • Marilyn Monroe w sukni baletowej wylicytowana za 60 000 zł
  • 99,5% obiektów zostało sprzedanych
  • Rekordowy obrót na aukcji fotografii w Polsce – ponad 2,4 mln złotych
  • Średnia cena wylicytowana była 10 razy większa od średniej ceny wywoławczej

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, do licytacji zarejestrowało się blisko 500 osób chętnych nabyć fotografie największych amerykańskich gwiazd. Rekordem aukcji zostało jedno z najsłynniejszych zdjęć Marilyn, do którego pozowała w sukni baletowej – okazała się ona być dla niej za mała, co ograniczyło możliwości pozowania, przyniosło jednak znakomity efekt artystyczny (poz. w katalogu: 33). Ta fotografia osiągnęła 60 000 zł pod młotkiem, co daje 30-krotne przebicie ceny wywoławczej. Za cenę 50 000 zł do polskiego kolekcjonera trafiło zdjęcie z tzw. „Czarnej sesji”, uważanej za jedną z najlepszych w dorobku spółki Monroe-Greene (poz. w katalogu: 18). Wśród najdrożej sprzedanych znalazło się również zdjęcie Marilyn Monroe z sesji z mandoliną wylicytowane za 42 000 zł.

Ciekawa historia niezwykłej kolekcji

Archiwum będące w posiadaniu FOZZ to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy. Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.

Kolekcja znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

Źródło: info.prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.