szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

StudentArtWorks.com: N.E.S.B.A.K, czyli styl osobisty Ziemowita Fincka

14.11.2012

Wywiady

Ale właściwie czyj styl? N.E.S.B.A.K jest osobistym stylem studenta czwartego roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz stypendysty Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, którym jest Ziemowit Fincek.

Twórca zajmuje się przede wszystkim malarstwem oraz rysunkiem. Jak sam twierdzi, ze sztuką związany jest od dwudziestu lat – realizując szereg różnorodnych prac zdołał wykształcić swój własny styl, który nazwał N.E.S.B.A.K.  O twórczości i inspiracjach z artystą rozmawiała Monika Bijas.

Ziemowit, Twoje prace to jakby surrealistyczna abstrakcja. Jakbyś Ty sam, określił swój styl?

N.E.S.B.A.K – tłumaczony jako neo-ekspresjonistyczny-surrealizm-barokowo-abstrakcyjno-kubistyczny. Chodzi o to, że prace powstają prawie w całości z wyobraźni. Staram się nie korzystać ze zdjęć i innych materiałów znajdujących się poza moimi neuronami.

Ziemowit Fincek, źródło: studertartworks.com

Ziemowit Fincek, źródło: studertartworks.com

Dlaczego zdecydowałeś się studiować na ASP we Wrocławiu? Co wpłynęło na Twoją decyzję? Kiedy zdałeś sobie sprawę, że wybierzesz w życiu drogę artysty?

Tak naprawdę nigdy nie zdecydowałem, że będę artystą czy też, że będę studiował to, co studiuję. Nie wybierałem życia ze sztuką – to raczej sztuka wybrała życie ze mną. Odkąd sięgam pamięcią zawsze wiedziałem co mam robić, a może co powinienem robić. Nawet kiedy miałem trzy lata. Można więc powiedzieć, że moje doświadczenie w sztukach wizualnych to już ponad dwadzieścia lat.

Twoje prace to przemyślany przekaz do odbiorcy czy efekt Twojej własnej  inspiracji?

Proces twórczy w moim przypadku wygląda następująco: biorę do ręki narzędzie, pędzel, dłuto, ołówek węgiel czy długopis, a reszta dzieje się już sama. To jest jak trans. Czasami budzę się po kilku godzinach i zaczynam zastanawiać się co znajduje się na płótnie, w glinie czy na kartce… Po kontemplacji danej pracy odkrywam co się w niej znajduje i tak, jak potrafię najlepiej usiłuję to opisać. Czasami też jest tak, że zadaję sobie jakieś pytanie, a odpowiedz przychodzi  w trakcie pracy. Na przykład: co to jest próżność? Jaka jest nasza przyszłość? Jak wyglądają inne światy? Co jest wewnątrz czarnej dziury? Albo też czy pieniądze naprawdę dają szczęście? Czy odpowiedź to moja podświadomość? Czy są to inne światy do których czasami mam dostęp? Tego nie wiem. Platon opisywał sztukę jako okno, przez które mamy możliwość zobaczenia lepszego świata, wyższego poziomu świadomości, wyższego wymiaru, oblicze Boga. Im bardziej staram się żeby moje prace były świadome, tym efekty są gorsze. Najlepiej w moim przypadku jest służyć jako narzędzie w ręku sztuki, która sama przeze mnie przemawia. W sumie jestem szczęściarzem, bo tak naprawdę nic nie muszę robić. Prace powstają same, bez mojej ingerencji. Mam uczucie jakby istniały zawsze, a podczas procesu twórczego po prostu pojawiają się w tym wymiarze, w naszej rzeczywistości.

Ziemowit Fincek, Reptiles and Amphibians, źródło: studertartworks.com

Ziemowit Fincek, Reptiles and Amphibians, źródło: studertartworks.com

Którzy z mistrzów malarstwa są Ci najbliżsi?

Osobiście nie lubię dzielić artystów przez pryzmat medium w jakim tworzą. Jest jednak kilku twórców, których szczególnie cenię, a mianowicie: J. Cleese, H. Bosch, A.Hitchcock, Z.Beksiński, T. Parker, P.Picasso, W. Allen, R.Margritte, R. Polański, K. Haring, S. Lem, M. Lucas, I. Asimov, L.Da Vinci, R.Gervais, S.B Cohen, Joel i Ethan Coen, S. Kubrick, S. Dali, Caravagio, M. Jackson, D. Mitchell,  A.C Clark,  M. Minsky, J. Verne, C.Chase.

Czy odniosłeś już jakieś sukcesy artystyczne? 

W 2011-2012 roku odbyłem stypendium zagraniczne na Accademia di belle Arti di Venezia, we Włoszech na wydziale Malarstwa. Po powrocie do  kraju brałem udział w wystawie organizowanej przez portal Studentartworks.com  pt. Młode Umysły Sztuki,  która odbyła się w Art Hotelu we  Wrocław i trwała od 20 lipca do 31 sierpnia. Podczas aukcji, która odbyła się w ostatnim dniu wystawy, zlicytowano kilka obrazów mojego autorstwa. Tego samego roku brałem również udział w zbiorowej wystawie Piękno Naszej Ziemi, zorganizowanej w Dworze Von Possadowskich w Błotnicy Strzeleckiej . W poprzednim roku Studentartworks.com organizował także wystawę studentów z Polski i spoza kraju w Londynie na Camden Town, gdzie prezentowane były też moje obrazy. Ponadto w 2011 roku brałem udział w Europejskim Kongresie Kultury The House of Change we Wrocławiu, a w poprzednim roku odbyła się również moja indywidualna wystawa Rzeczywistość Poruszona w Galerii Academia Nova we Wrocławiu. W 2008 roku w Niemczech w Feldsbergu wystawiano moje prace na wystawie zbiorowej młodych artystów. Obrazy mojego autorstwa znajdują się także w kolekcjach prywatnych w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Ziemowit Fincek, źródło: studertartworks.com

Ziemowit Fincekźródło: studertartworks.com

Jakie masz plany po skończeniu ASP?

W bogactwie czy w biedzie, w szczęściu czy w nieszczęściu, w zdrowiu czy w chorobie obiecuje dalej tworzyć.

Z Ziemowitem Finckiem rozmawiała Monika Bijas
StudentArtworks.com 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.