szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Royal Red and Blue Marka Rothko sprzedany za 75.1 mln dolarów

14.11.2012

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

26 września informowaliśmy Państwa o wyjątkowej sprzedaży, która miała odbyć się na nowojorskiej aukcji Sotheby’s. Aukcja oczywiście się odbyła, a obraz No 1 (Royal Red and Blue) wedle oczekiwał został sprzedany za wysoką kwotę 75, 1 mln dolarów.

Szacowana wartość obrazu zawierała się w kwotach 35-50 mln dolarów, chociaż i tak spodziewano się, iż obraz osiągnie kwotę z górnej granicy estymacji. Dzieło to bowiem uznaje się za jedną z lepszych prac, jakie zostały namalowane przez amerykańskiego artystę w okresie jego największej aktywności twórczej,  który uznawany jest przez ekspertów za szczytowy.

Na ostatniej aukcji cena obrazu osiągnęła 75,1 mln dolarów, co świadczy o nieustannym wśród kolekcjonerów zainteresowaniu pracami artysty. Jest to szczególnie widoczne, gdy spojrzymy na uzyskiwane przez artystę pozostałe, równie wysokie rekordy aukcyjne.

Obraz White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose w 2007 roku osiągnął wysoką cenę 72,8 mln. dolarów, którą przebiła tegoroczna aukcja organizowana przez Christie’s, gdzie obraz Orange, Red, Yelow został sprzedany za aż 86,9 mln. dolarów.

Poza tym, wczorajszy wieczór aukcyjny Abstract Expressionist and Pop Art okazał się wielkim sukcesem. Po raz kolejny okazało się bowiem, że sztuka abstrakcyjna jest aktualnie bardzo atrakcyjna dla współczesnych kolekcjonerów. W czasie wieczoru sprzedano dzieła sztuki za łączną kwotę 375.205.000 dolarów, co stanowi najwyższy rekord łącznych sprzedaży aukcyjnej w historii. Wynik ten przyćmił uzyskaną w maju 2008 roku wartość 362 mln  dolarów.

Źródło: bbc.co.uk, artinfo.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.