szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Sztuka francuska prezentowana w Chinach

19.11.2012

Magazyn

Francuskie Musee d’Orsay otworzyło w piątek dużą wystawę malarstwa XIX wieku na nowym muzeum sztuki współczesnej w Szanghaju. Wobec tego, w Chinach zaprezentowanych zostanie aż 87 obrazów artystów doby francuskiego naturalizmu, w tym  także dzieła czołowych jego przedstawicieli: Gustave’a Courbet i Jean-Francois Millet. Dzieła te, w Chinach można oglądać po raz pierwszy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną płótna sławne. Nie będzie to więc prezentacja małych, i nie do końca znanych dzieł – w Szanghaju bowiem eksponowane będą bardziej znane, wielkoformatowe obiekty autorstwa najważniejszych artystów ówczesnej epoki. Chińskie media wartość obecnych na wystawie obrazów określiła na 185 mln euro (236 mln dolarów), choć urzędnicy odmówili potwierdzenia tej informacji.

Przedstawiciele szanghajskiego China Art Museum powiedzieli, że wydarzenie to  jest największą międzynarodową wystawą, jaką  muzeum gości od czasu jego otwarcia, czyli od października. Muzeum spodziewa się także, że w czasie trwania wystawy, ekspozycję odwiedzi około 3000  osób na dzień.

Odnośnie samej ekspozycji kurator malarstwa Musee d’Orsay twierdzi, że jest tu widoczny związek między samą wystawą, a tym co aktualnie dzieje się w Chinach. A chodzi o pewną rewolucję społeczno-przemysłową,  dzięki której w drugiej połowie XIX wieku narodziła się sztuka realistycznej i naturalistyczna.

Gustave Courbet, Pogrzeb w Ornans, źródło: Musee d'Orsay

Gustave Courbet, Pogrzeb w Ornans, źródło: Musee d’OrsayGustave Courbet, Pogrzeb w Ornans, źródło: Musee d’Orsay

Jedną z głównych atrakcji wystawy jest jedno z najbardziej znanych dzieł Milleta – The Gleaners (Zbierające kłosy). Warto wspomnieć, że instytucja, jaką jest China Art Museum, przede wszystkim nastawione jest na współczesną sztukę chińską, lecz warto zaznaczyć, że jedno piętro przeznaczone zostało na ekspozycje zewnętrzne, bardzo często pochodzące z muzeów zagranicznych. Wystawa Millet, Courbet and French Naturalism do Francji wróci w następnym roku i w październiku będzie prezentowana w przestrzeniach paryskiego Musee d’Orsay.

Źródło:  musee-orsay.fr, artmuseumonline.org

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.