szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zdzisław Beksiński na aukcjach sztuki

19.11.2012

Rekordy aukcyjne

Stosunkowo niedawno pisaliśmy o smutnej historii życia Zdzisława Beksińskiego. Dziś natomiast przedstawimy Państwu wybór wyników aukcyjnych, jakie w ramach licytacji uzyskały prace artysty.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku. W 2005 roku został zamordowany w swym warszawskim mieszkaniu. Był wybitnym  artystą, który realizował się w fotografii, malarstwie, grafice komputerowej i rzeźbie.  Więcej o informacji na temat życia oraz działań artystycznych Beksińskiego znajduje się w artykule Rodzina przeklęta – o twórczości Zdzisława Beksińskiego. Dzisiaj natomiast zajmiemy się notowaniami aukcyjnymi.

Pomimo tego, iż uznaje się, że aktualnie ceny prac tragicznie zmarłego artysty wzrosły o mniej więcej 100 proc. (do pułapu prawie 50 tys. zł) w sprzedaży galeryjnej, to w ramach aukcji nie zauważa się szczególnego boomu na jego realizacje. Przeglądając katalogi i aukcyjne wyniki sprzedaży, nieustannie napotykamy się na aukcje niezakończone sprzedażą lub sprzedaże warunkowe. Niewielkie kwoty uzyskują też rysunki i fotografie artysty, co wskazuje na większe wśród kolekcjonerów zainteresowanie płótnami i reliefami.

Z dostępnych źródeł wynika, że najwyższą kwotą, za którą sprzedano dzieło artysty była wartość 120.000 zł. Praca Bez tytułu z 1983 roku została sprzedana na przełomie 07/07.2012 przez dom aukcyjny DESA UNICUM. Warto zaznaczyć, że cena wywoławcza wynosiła wówczas 13.000 zł. Nieco niżej uplasowała się realizacja pt. Oczekiwanie (1971), która została sprzedana przez dom aukcyjny Agra-Art za 112.000 zł w 2007 roku. W pierwszej trójce znalazła się także praca Relief (1957), którą ten sam dom aukcyjny w 2005 roku sprzedał za 104.000 zł oraz – za wartość taką samą – Oczekiwanie (1972; Agra-Art, 2005).

Poniżej prezentujemy wybór wyższych wyników aukcyjnych.

Rekordy aukcyjne prac Zdzisława Beksińskiego

Rekordy aukcyjne prac Zdzisława Beksińskiego źródło: agraart.pl, desa.pl, polswissart.pl, rempex.com.pl

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.