szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wczesny okres twórczości Van Dycka na wystawie w Prado

20.11.2012

Magazyn

W madryckim Prado można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą twórczości wybitnego, barokowego mistrza A. van Dycka. Jest to jedyna w swoim rodzaju, obszerna ekspozycja, która w sposób szczególny skupia się na wczesnym okresie twórczości barokowego mistrza.

A. van Dyck, Autoportret, źródło: Muzeum Prado

A. van Dyck, Autoportret, źródło: Muzeum Prado

Wystawę otwiera autoportret, który został wykonany przez artystę około 1615,  czyli w momencie, gdy miał on zaledwie piętnaście lub szesnaście lat. Dzieło to świadczy o wybitnym talencie młodego Van Dycka, który bardzo szybko rozpocznie karierę w pracowni Rubensa.

Van Dyck był artystą niezwykle płodnym – będąc  bowiem jeszcze Antwerpii wykonał blisko 160 prac, w tym portretów oraz kompozycji średnio- i wielkoformatowych. Jego bliskie stosunki z Rubensem, który zatrudniał go jako swojego asystenta, spowodowały, iż zrodziły się liczne pytania dotyczące tego okresu twórczości– np.  dlaczego Van Dyck tworzył niektóre prace, które w charakterze zbliżone były do rubensowskich, a inne, z czasem nabrały charakteru zupełnie odmiennego?

Między innymi celem wystawy zorganizowanej w Prado jest więc wyjaśnienie tej zagadki. Na ekspozycji znajdą się aż pięćdziesiąt dwa obrazy i czterdzieści rysunków z tego okresu – grupa tych dzieł będzie zapewne też świadczyć o ogromnym talencie jaki młody artysta posiadał już we wczesnych latach swej kariery. Mówi się także,  że gdyby Van Dyck malował tak, jak we wczesnym okresie, to uznany zostałby za jednego z ważniejszych twórców XVII wieku.

Wystawa w Prado będzie jedną z największych do tej ekspozycji poświęconych twórcy w Hiszpanii i należy do wąskiego grona ekspozycji dotyczących okresu twórczości malarza z czasów Rubensa. Wcześniej temat ten  został pojęty w 1980 roku przez National Gallery of Canada, jednak Prado posiada znacznie większą kolekcję prac. Warto zaznaczyć, że  najważniejsze wczesne prace artysty znajdują się obecnie Gemäldegalerie (Drezno) oraz Ermitażu (Sankt Petersburg). Co ważne, obydwie  instytucje poparły projekt, dzięki czemu w Madrycie możemy oglądać prace z ich kolekcji – cztery z Drezna, a dwie z Sankt Petersburga).

The taking of Christ', Anthony van Dyck. Oil on canvas, źródło:spain.info

Van Dyck, który uznawany jest za najbardziej utalentowanego ucznia Rubensa, stworzył jednak swój charakterystyczny i odmienny od mistrza styl, dzięki któremu udało mu się wypracować zupełnie nowy typ portretu dworskiego, który szybko stał się obowiązujący nie tylko na terenie ówczesej Anglii, ale też w innych europejskich krajach. Warto jednak wspomnieć, że wcześniejsze kompozycje Van Dycka są jeszcze nieco niepewne i zdradzają eksperymentalny kierunek – szczególnie widać to w pozycji Chrystusa wkraczający do Jerozolimy (Indianapolis Museum of Art), w Lamentacji (Ashmolean Museum, Oxford) oraz  Pijanym Sylenie. Ukazują one wyraźną osobowość artystyczną, która nie ma oporów przed poszukiwaniem nowych środków wyrazu. W przeciwieństwie do nich, w pracach takich jak Ukoronowanie cierniem (Museo del Prado) uwidacznia się silny wpływ szkoły rubensowskiej, który przejawia się w podobieństwie figur, choć po raz kolejny odzwierciedla ogólną chęć zdefiniowania osobistego i indywidualnego styl.  Od 1617 lub nieco wcześniej do 1621 roku Van Dyck pracował w studiu Rubensa.

Wystawę kończy portret  pierwszej żony Rubensa – Isabelli Brandt z 1621 (National Gallery of Art, Waszyngton), który ofiarował swemu mistrzowi jako dar przed wyjazdem do Włoch. W tej pracy, a także w innych portretach z  tego okresu  Van Dyck ujawnia bardzo osobisty styl, który charakteryzuje się płynnymi formami, smukłymi i eleganckimi pozami oraz wszytkimi tymi cechami, które uczynią go następnie jednym z najbardziej wpływowych portrecistów w historii sztuki europejskiej

Źródło: museodelprado.es, artdaily.org
Opr.Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.