szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Rozpoznano krajobraz z portretu Mony Lizy!

26.11.2012

Ciekawostki

We Włoszech udało się ustalić miejsce, które posłużyło jednemu z najwybitniejszych mistrzów renesansu jako tło do jednego z arcydzieł światowego malarstwa – Mony Lizy.

W ciągu kilku dniu we Włoszech ma zostać wydana książka, w której zawarta została pełna dokumentacja odkrycia, jakiego dokonały Olivia Nesci i Rosette Borchia. Badaczka i i artystka uznały bowiem, że za plecami Mony Lizy znajduje – nie, jak uważano dotychczas pejzaż Valdarno czyli dolina rzeki Arno, a kraina Montefeltro znajdująca się pomiędzy Marche, Emilia Romania i Toskanią. Zaznajomionym z historią sztuki nazwa ta zapewne nie jest obca, gdyż odnosi się do bardzo istotnej dla renesansowego mecenatu sztuki księcia Federico de Montefeltro, którego wizerunek znamy dzięki obrazom autorstwa Piero della Francesca. Zatem uwieczniony w obrazie krajobraz – według badaczek – pochodzi z historycznego księstwa Urbino, w którym da Vinci przebywał kilka razy.

W lokalnym dzienniku Corriere Adriatico możemy przeczytać, że według badaczek w dziele swym, da Vinci zastosował technikę kompresji, dzięki której na stosunkowo małym podłożu (77x53cm) mógł zmieścił tak rozległy obszar. Warto tu zaznaczyć, że zabieg ten stosował też wspomniany wcześniej Piero della Francesca.  Badania te zostały oparte zarówno na przekazach historycznych, a także analizie geologicznej i geomorficznej.

Źródło: giornalionweb.com

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.