szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Znane kobiety wielkich artystów

28.11.2012

Ciekawostki

Związek artysty z muzą zawsze ciekawi – szczególnie, jeśli jest to związek burzliwy, inspirujący i podszyty erotyką. Postanowiliśmy przedstawić dziś kilka z wielkich kobiet, które zawładnęły geniuszem uznanych twórców. A były to najczęściej kobiety temperamentne, inteligentne i co równie ważne – piękne.

Współkreując świat dzielony z artystami, wielokrotnie przyczyniły się do powstania szeregu, uznanych dziś realizacji. Jak pokazuje historia, życie muzy nie było łatwe, jak i też bardzo często kończyło się jakąś tragedią, zdradą czy wielką rozpaczą, jednak dzięki tym szalonym związkom, dziś mamy możliwość poznania ogromnej siły i wytrzymałości tych wspaniałych kobiet.

A oto kilka  z nich:

Gala Dali

Gala Dali, w rzeczywistości nazywała się  Helena Diakonova. Żona i muza Salvadora Dali, acz warto wspomnieć, że muzą była także dla wielu ówcześnie żyjących artystów. Początkowo związana była z poetą Paul’em Eluardem,  z którym miała córkę Cecile. Niestety, nie była wzorową matką – badacza twierdzą, iż przez całe swoje życie ignorowała obecność swojego dziecka. Razem z mężem zaangażowali się w działalność surrealistów, a w latach 1924-1927 razem z Maxem Ernstem współtworzyli erotyczny związek. Kiedy w 1929 roku Gala wraz z mężem odwiedzili w Hiszpanii Salvadora, nawiązał się między nimi romans, który spowodował rozpad jej pierwszego małżeństwa. W 1934 odbył się ślub cywilny, a w 1958 ślub kościelny. Uznaje się także, że to właściwie Gala ocaliła Salvadora przed szaleństwem i przedwczesną śmiercią.

Gala Dali, źródło: tumblr.com

Gala Dali, źródło: tumblr.com

Misia Sert

Misia Sert nie była kobietą jednego artysty, a muzą kilku twórców działających w I poł. XX wieku w Paryżu. Znana także jako Misia Godebska, Maria Zofia Olga Zenajda Godebska czy Misia Natanson, była córką rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. Początkowo przebywała w zakonie w klasztorze Sacré-Cœur, skąd oczywiście uciekła. Jako czternastolatka wylądowała w Londynie. Przybywała tam około roku, po czym wróciła do Paryża, gdzie wyszła za mąż za Tadeusza Natansona. I można powiedzieć, że tak się zaczęło. Prowadziła dom otwarty, w którym spotkali się różnorodni artyści ówczesnych czasów rozpoczynając od Renoir’a, Toulouse-Lautrec’a czy nawet Pabla Picassa. W 1905 roku wyszła za mąż ponownie za Alfreda Edwardsa, by w 1908 roku zostać kochanką i potem żoną malarza hiszpańskiego José Maria Sert y Badia. Historia ta jest ciekawa o tyle, że mąż, za jej własnym pozwoleniem w 1927 roku ożenił się z Izabelą Mdiwani. Misia Sert uwieczniona została w obrazach wielu artystów: Renoir’a, Toulouse-Lautrec’a, Bonnarda czy fowisty Vuillarda.

Misia Sert, źródło: tumblr.com

Misia Sert, źródło:forum.com.pl

Lee Miller

W rzeczywistości Elizabeth Miller, zwana także Lady Penrose. Była amerykańską fotografką, a także modelką, która została muzą, a także kochanką wybitego i rewolucyjnego surrealistycznego fotografa Man Ray’a. Uznaje się także, że wiele z fotografii, które powstały w okresie ich związku, tak naprawdę zostały wykonane przez Miller, a nie przez samego mistrza. I niestety nie jest to odosobniony przypadek, kiedy zakochana kobieta wykonywała prace swego mistrza, przynosząc mu tym samym zaszczyty, a samej pozostając w cieniu. Ale od początku – w 1929 roku przybyła do Paryża w celu podjęcia nauki u Man Raya. Szybko stała się jednak nie uczniem, a asystentem fotografa, który uczynił ją także muzą i kochanką także. Razem  z Man Rayem odkryli technikę solaryzacji. Wśród jej licznych znajomych znaleźli się tacy twórcy jak:Pablo Picasso, Paul Eluard i Jean Cocteau.

Lee Miller, źrodło: LeeMiller

Lee Miller, źrodło: LeeMiller.co.uk

Camille Doncieux

Camille jest chyba najbardziej znana postacią z płócien Moneta. Była pierwszą żoną malarza i modelką, pozującą do wielu jego wczesnych płócien. Ślub wzięli w 1870 roku, a pięć lat później Doncieux śmiertelnie zachorowała. Uznaje się, że zmarła na raka miednicy lub też na gruźlicę. Jednak żaden z tych powodów nie został ostatecznie potwierdzony.

Claude Monet, Camille Doncieux, źródło: tumblr.com

Claude Monet, Camille Doncieux, źródło: tumblr.com

Camille Claudel

Niedawno pisaliśmy o wspaniałej rzeźbiarce Camille Claudel, która była rzeźbiarką, kochanką, intelektualną partnerką jednego z czołowych rzeźbiarzy francuskich Auguste’a Rodina.  Claudel przyczyniła się do ogromnego sukcesu artysty, własnej destrukcji i w pewnym sensie zapomnienia. Niestety jak pokazuje historia gorące uczucie to nie wszystko – w wielu przypadkach górę bierze opinia społeczna. Tak tez było w przypadku Rodina i Claudel. Stosunkowo szybko, artystka postanowiła opuścić Rodina, przez co stopniowo popadała w obłęd. Obwiniając rzeźbiarza za prześladowanie, dręczenie czy odpowiedzialnego za złamaną karierę i stracona młodość, postradała zmysły i została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przebywała do swojej śmierci. Umarła w zapomnieniu.

Camille Claudel źródło: .camilleclaudel.asso.fr

Camille Claudel źródło: .camilleclaudel.asso.fr

Rose Beuret

Skoro już o Rodinie, to warto wspomnieć o towarzyszce jego życia – Rose Beuret, której nie porzucił nawet dla Camille Claudel. Początkowo była muzą rzeźbiarza, potem także kochanka i matką jego syna. Pozowała do znacznej ilości prac  artysty, jednak to realizacje z Claudel w roli głównej, uznane są na najbardziej poruszające. Podobno wzięli nawet dwa tygodnie przed jej śmiercią, po piętnastu latach wspólnego życia.

 

Rose Beuret, źrodło:chsbs.cmich.edu

Rose Beuret, źrodło:chsbs.cmich.edu

Jacqueline Roque

Wśród kobiet Picassa można wyszczególnić kilka szczególnie istotnych dla jego twórczości. Pisaliśmy o tym w jednym z publikowanych na łamach portalu artykule. I jak jest tam wspomniane: zwykło się uznawać, że pomimo, iż artysta romansował z dziesiątkami, a nawet setkami kobiet, to znaczącą rolę w jego życiu odegrało tylko siedem. Warto zaznaczyć, że każda z nich związana jest z innym okresem w twórczości, co może oznaczać, że wszystkie miały wpływ na sposób postrzegania i ewolucję myśli artystycznej. Z siedmiu kobiet, dwie popełniły samobójstwodwie popadły w obłęd, jedna odeszła z własnego wyboru, jedna też przedwcześnie zmarła – jest to dość tragiczny bilans. Lecz mimo to, wielokrotnie podkreśla, że abstrahując od niejednokrotnie dramatycznych momentów wynikających z wybuchowego charakteru artysty, to do swych muz artysta czuł prawdziwe, silne i bardzo inspirujące uczucie. I właściwie to ostatnia miłość okazała się najważniejsza i najpoważniejsza. W 1961 roku Picasso poślubił skromną dziewczynę Jacqueline Roque (1927-1986), którą sportretował w największej ilości swoich prac. Wspomina się o ok. 400 portretach! Niestety – tak, jak bywa w życiorysach artystów, koniec również nie był szczęśliwy. Trzynaście lat po śmierci Picassa, Rogue popełniła samobójstwo. Rogue była drugą żoną Picassa.

Pablo Picasso i Jacqueline Roque, źródło: tumblr.com

Pablo Picasso i Jacqueline Roque, źródło: tumblr.com

Wally Neuzil

Wally Neuzil początkowo była modelką Gustava Klimta, który w 1911 roku zapoznał ją z Egonem Schiele. Wally miała wówczas siedemnaście lat. Stosunkowo szybko między dwójką wybuchło gorące uczucie. Wally była więc już nie tylko modelką Egona, ale także muzą i kochanką. Wyjechali nawet razem do ukochanego miasta artysty – Krumau (Krumlova) w południowych Czechach. Niestety nie pobyli tam długi, gdyż zgorszeni prowadzonych przez nich stylem życia mieszkańcy wyrzucili ich z miasta.  Schiele jednak wkrótce postanowił wziąć ślub, jednak z przyczyn moralnych i społecznych, żoną nie mogła zostać Wally. W 1915 roku Schiele porzucił Wally i zaraz po tym zaręczył się z Edith Harms. Rozstanie to było bolesne, jednak obyło się bez większych dramatów.

Wally Neuzil, źródło:listal.com

Wally Neuzil, źródło:listal.com

Zapewne o muzach można byłoby pisać długie artykuły. Jednak żeby nie opowiedzieć wszystkiego w jednym czasie, o innych wspaniałych kobietach wspomnimy następnym razem.

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Znane kobiety wielkich artystów”

  1. bg

    A co z  Edie Sedgwick?

    1. Kama

      Do współczesności jeszcze przejdziemy ;-) Jeszcze z wcześniejszego okresu nie zamknęliśmy! A jak wspomniałam dużo tych kobiet, pewnie nawet znacznie więcej niż samych artystów ;-) 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.