szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Próba nielegalnej sprzedaży obrazu Moneta

28.11.2012

Magazyn

Jak podają media światowe, udało się odnaleźć cztery z zaginionej filipińskiej kolekcji. Do tej pory odzyskano zaledwie połowę prac. W dalszym ciągu trwają jeszcze poszukiwania blisko 146 prac autorstwa Picassa, van Gogha i innych wielkich mistrzów, które zostały zakupione za skradzione przez byłego dyktatora Filipin – Ferdinanda Marcosa – fundusze.

Kiedy w 1986 roku upadł reżim Ferdinanda Marcosa, zaginęło blisko 300 obiektów z kolekcji. Tylko połowa z nich została dotąd odnaleziona  – głównie w stolicy Filipin – Manili.  146 obrazów wielkich mistrzów malarstwa, takich jak Picasso, Van Gogh, Renoir czy Cezanne i Rembrandt nie zostały do tej pory zlokalizowane. Niestety uznaje się, że mogą znajdować się na terenie całego świata, szczególnie uwzględniając Amerykę.

W 1986 roku została utworzona rządowa komisja, której zadaniem jest odzyskanie prac, które zgromadził Marcoso, a których wartość szacuje się nawet na 10 mld dolarów. Warto pamiętać także, że po obaleniu dwudziestoletnich rządów, Marcoso wyemigrował do USA, a w 1989 roku zmarł na Hawajach. Dlatego też uznaje się, że na tamtejszych terenach mogą znajdować się poszczególne obiekty. Filipiński rząd, na podstawie dowodów, takich jak rachunki sprzedaży czy listy przewozowe, sporządził listę brakujących obrazów.

W ostatnim tygodniu, w Nowym Jorku próbowano sprzedać cztery dzieła, w tym jedno autorstwa Moneta pt. Le Bassin aux Nympheas – zwany także Japanese Footbridge Over the Water-Lily Pond at Giverny, który aktualnie znajduje się na filipińskiej liście dzieł zaginionych. Trójka podejrzanych, którzy niegdyś związani byli z dyktatorem – Vilma Bautista i jej dwóch bratanków – przebywając na terenie Nowego Jorku, w nielegalny sposób sprzedała dzieło do jednej z londyńskich galerii za 32 mln dolarów. Przez to też, zostali złapani. Filipińska komisja ma zwrócić się do nowojorskiej prokuratury o zwrot wartościowych dzieł, które zostaną włączone w skarbu państwa lub sprzedane, by go zasilić realną sumą. Inne dzieła z kolekcji Marcosa, które udało się już odzyskać albo zostały sprzedane lub prezentowane są w lokalnych instytucjach kultury.

Źródło: artdaily.org
Opr. Kama Wróbel 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.