szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Andrzej Wróblewski na rynku sztuki

30.11.2012

Rekordy aukcyjne

Andrzej Wróblewski był malarzem niezwykłym, przeszedł drogę od kapizmu, przez socrealizm aż doszedł do własnego, autonomicznego stylu malarskiego. W ciągu swych poszukiwań doszedł do języka formalnego, który – posługując się słowami Aleksandra Wojciechowskiego – „notował napięcie emocji. Przeprowadzał sekcję na istotach żywych[…] Analizował ich psychiczne i fizyczne doznania„, będąc w ten sposób aktywnie zaangażowanym w współczesne mu problemy.

Podczas krótkiego życia  – żył zaledwie 30 lat (1927-1957) – pomimo wewnętrznego skłócenia Andrzej Wróblewski zdołał wykreować zasadnicze postulaty swojej twórczości – obrazy miały działać jak najsilniej, zmuszały do określonych przeżyć, a jednocześnie by przeżycia te były jednoznaczne u wszystkich, takie o jakie chodziło artyście. Poza tym starał się używać barw prostych, a jednocześnie dosadnych. Przemawiał przez metaforę, skojarzenie atakując nasze zmysły i umysł. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poświęconym życiu i twórczości Andrzej Wróblewskiego, w którym znajduje się znacznie więcej informacji na temat specyfiki jego twórczości:  Sztuka a wojna – w oparciu o twórczość Andrzeja Wróblewskiego i Bronisława Wojciecha Linke.

Dziś natomiast  z uwagi na Andrzejki, poświęcimy nieco więcej uwagi rekordom aukcyjnym, jakie prace Andrzeja Wróblewskiego osiągnęły na polskim rynku. Poniżej – jak zwykle – zaprezentowane zostanie zestawienie najwyższych wartości. Jest ono sporządzone na podstawie dostępnych w internecie informacji. Analizując je, można stwierdzić, że największe zainteresowanie pracami Wróblewskiego przypadło na początek XXI wieku, a więc na lata 2002/2003/2004, kiedy to odnotowane zostały rekordowe sprzedaże. Wtedy właśnie w domu aukcyjnym Sztuka obraz pt. Uwaga, nadchodzi! (Nalot, alarm;1955) został wylicytowany za 490.000 zł. Rok wcześniej – w 2003 – również za pośrednictwem Sztuki, za cenę 470.000 zł sprzedano obraz pt. Matka z zabitym dzieckiem (Matka z zabitym chłopcem) Budowa (1949). Warto zaznaczyć, że w przypadku tej pracy wartość ceny wywoławczej wynosiła 280.000 zł.  Na trzecim miejscu znalazła się przeprowadzona w 2010 roku przez Rempex sprzedaż obrazu pt. Garbuska – Garbata we wnętrzu (1955), która nie była już tak spektakularna i wynosiła 390.000 zł.

Poniżej znajduje zestawienie najwyższych rekordów.

Andrzej Wróblewski - rekordy aukcyjne

Andrzej Wróblewski – rekordy aukcyjne

Opracowane na podstawie: agraart.pl, desa.pl, polswissart.pl, rempex.com.pl, sztuka.com.pl

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.