szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„Ucieczka” Józefa Brandta pójdzie pod młotek

04.12.2012

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce, Polska

Na aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art w niedzielę, 9 grudnia 2012 r., zostanie wystawiony na sprzedaż obraz „Ucieczka” autorstwa Józefa Brandta. Tak doskonałego dzieła tego znakomitego malarza nie było na rynku antykwarycznym od lat. Oprócz „Ucieczki”, pod młotek trafi ponad 100 obrazów autorstwa m.in.: Matejki, Malczewskiego, Fałata, Kossaków, Wyczółkowskiego i innych wybitnych malarzy.

Zdaniem znawców rynku antykwarycznego, na aukcjach od lat nie oferowano tak znakomitego obrazu Józefa Brandta. Malowany ok. 1890 r., z niezwykłą swobodą, sugestywnie odtwarza niepokój jeźdźca i woźnicy eskortujących rannego towarzysza.

Obraz wielokrotnie opisywany w literaturze, trafił do Polski z USA, gdzie w latach 80-tych został zakupiony w domu aukcyjnym Christie’s. 9 grudnia jego licytacja rozpocznie się od 490 000 zł. Józef Brandt był najważniejszą postacią polskiej kolonii artystycznej osiadłej w Monachium u schyłku XIX wieku.

Edward Okuń „Musica Sacra”, 1915 r., Dom Aukcyjny Agra-Art

Edward Okuń „Musica Sacra”, 1915 r., Dom Aukcyjny Agra-Art

Kolejnym wybitnym dziełem wystawianym na licytacji będzie „Musica Sacra” Edwarda Okunia z 1915 roku.

Obraz znany był dotąd jedynie z reprodukcji zamieszczonej w piśmie „Świat” w 1920 roku. Pokazany wówczas na indywidualnej wystawie artysty w Zachęcie, trafił następnie do prywatnych zbiorów w Szwajcarii. Wedle relacji obecnych właścicieli, kupiony został od samego artysty ok. 1920 r. w Zurychu.

Po niemal wieku „Musica Sacra” będąca przykładem dojrzałej secesji w malarstwie, staje się dostępna dla polskich historyków i kolekcjonerów sztuki. Do dzieła, którego licytacja rozpocznie się od 150 000 zł, pozowała żona Okunia, Zofia z Tolkemitów, ulubiona modelka artysty.

Józef Brandt, Ucieczka, ok. 1890, Dom Aukcyjny Agra-Art

Józef Brandt, Ucieczka, ok. 1890, Dom Aukcyjny Agra-Art

W czasie aukcji pod młotek trafi także ponad 100 innych obrazów malarstwa tradycyjnego i sztuki współczesnej, m.in.: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Juliana Fałata, Kossaków, Leona Wyczółkowskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego i innych.

Źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.