szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz El Greco za 791,650 funtów na aukcji w Bonhams

07.12.2012

Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne

Na środowej, przeprowadzonej przez dom aukcyjny Bonhams aukcji, za rekordową kwotę sprzedana została praca przypisywana manierystycznemu malarzowi El Greco. Obraz uzyskał wartość 791,650 funtów!

Na wczorajszej aukcji obraz Domenikosa Theotokopoulosa , znanego bardziej jako El Greco sprzedano za bardzo wysoką cenę 791.650 funtów, co znacznie przewyższyło wartość szacunkową, która wynosiła 40.000-60.000 funtów.  Warto także wspomnieć, że bardzo wysoką cenę uzyskał także obraz autorstwa holenderskiego malarza Jacoba Adriaensza Backera, który został sprzedany za 103.250 funtów, przy estymacji  wynoszącej 20.000 funtów.

Wracając jednak do samego obrazu El Greca, to należy zaznaczyć, że  autorstwo malarza nie zostało jeszcze potwierdzone w stu procentach – praca ta jest jedynie przypisywana manierystycznemu twórcy.  Uznaje się, że styl malarski i sposób modelowania postaci jest charakterystyczny dla jego późnego, rzymskiego okresu twórczości i wczesnego, hiszpańskiego.  Widoczne jest to w kształtach postaci i bardzo trójwymiarowym modelunku. Najlepszym przykładem porównawczym może być zestawienie sprzedanego na aukcji w Bohnams obrazu ze znajdującym się w Toledo Disrobing of Christ, co pozwala na wychwycenie subtelnych niuansów wspólnych dla obu prac.

The Disrobing of Christ (El Espolio), źródło:Sacristy of the Cathedral, Toledo

The Disrobing of Christ (El Espolio), źródło:Sacristy of the Cathedral, Toledo

A należy także zaznaczyć, że powstały w latach 1577-1579 obraz  jest jednym z najlepszych obrazów El Greco. I w przypadku analizy porównawczej, chyba najbardziej uderza podobieństwo nosa, ucha i czoła kilku postaci przedstawionych powyżej Chrystusa –  ale zwłaszcza jedna postać – brodaty mężczyzna, który pod względem kompozycyjnym bardzo przypomina naszego Św. Piotra.  Poza tym istnieje tu także podobieństwo do namalowanego w 1577 Wniebowzięcia – szczególnie  do prawej dolnej części kompozycji. Dalsze prace, które wykazuje bliskość porównanych prac jest głowa św. Jana Chrzciciela w Santo Domingo el Antiguo w Toledo, która została również wykonana w okresie 1577/79.

Warto także zaznaczyć, że całkowity obrót środowej aukcji wyniósł 2 mln funtów.

Źródło: bohnams.co.uk
Opr.Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017