szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Aleksandra Waliszewska laureatką nagrody EXIT

12.12.2012

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Tegoroczną laureatką  nagrody magazynu EXIT za rok 2012 została Aleksandra Waliszewska.

W tym roku nagroda magazynu artystycznego EXIT została przyznana młodej, aczkolwiek uznanej już artystce Aleksandrze Waliszewskiej, która reprezentowana jest przez warszawską Galerię Leto. Na portalu magazynu możemy przeczytać, że:

Wyróżnienie zostało przyznane za umiejętność wyabstrahowywania odmienności; multiplikowania obrazów i wątków zaczerpniętych ze świata kultury popularnej.

Artystka pomimo młodego wieku zdołała wykształcić już swój własny, charakterystyczny i dobrze rozpoznawalny styl zarówno malarski, jak i rysunkowy tworząc w pewnym sensie modę, na specyficzne, syntetyzowane przedstawienia nawiązujące do tematyki koszmaru czy horroru, bazującego także – w przypadku malarstwa – na dziełach dawnych mistrzów.

Zdobywając nagrodę Waliszewska dołączyła do zacnego grona innych laureatów, w  którym znajdują się m.in.  Eugeniusz Markowski, Jerzy Truszkowski, Jarosław Modzelewski, Józef Robakowski, Krzysztof M. Bednarski, Marek Ejsmond-Ślusarczyk, W, Eugeniusz Minciel czy Izabela Żółcińska.

Aleksandra Waliszewska ukończyła warszawską ASP, broniąc dyplom w 2001 roku w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. W 2003 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a w 2010 była finalistką polskiego etapu Henkel Art Award. Jej twórczość jest charakterystyczna i nie każdemu odpowiada, jednak poprzez swą oryginalność uzyskała szeroki rozgłos w świecie polskiej sztuki i tym samym zapisała się w świadomości krytyków.  W twórczości Waliszewskiej pełno jest kontrowersyjnych przedstawień małych dziewczynek ukazanych w opresyjnych sytuacjach, a także  nawiązań do malarstwa powszechnie znanych artystów doby wczesnego renesansu włoskiego.

Oficjalne wręczenie nagrody będzie miało miejsce 12 grudnia w Galerii Promocyjnej w ramach wernisażu wystawy A petete petete te.

Źródło: exit.art.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.