szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielkie otwarcie nowego Rijksmuseum

12.12.2012

Magazyn

Na 13 kwietnia 2013 roku zaplanowano wielkie otwarcie odrestaurowanego Rijksmuseum. Zanim jednak to nastąpi, należąca do muzeum perła – Kobieta czytająca list autorstwa J. Vermeera w roli ambasadora odwiedzi kilka światowych muzeów sztuki.

Rijksmuseum rozpoczęło przygotowania do  światowego wydarzenia jakim będzie wielkie otwarcie odnowionego gmachu muzeum. W ramach akcji promocyjnej wybitny obraz Johannesa Vermeera pt. Kobieta czytająca list – dzięki współpracy  KLM Royal Dutch Airlines prezentowany będzie  w Szanghaju, Museu de Arte w Sao Paulo w Brazylii oraz J. Paul Getty Museum w Los Angeles.

Po dziesięciu latach renowacji, 13 kwietnia 2013 obraz będzie można podziwiać w samym Rijksmuseum w ramach wielkiego otwarcia nowej przestrzeni ekspozycyjnej, w której zawiśnie światowej sławy kolekcja. A trzeba przypomnieć, że zbiór ten zawiera dzieła tak wielkich artystów jak:  Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer, Frans Hals czy Jan Steen. Jedną z  głównych atrakcji jest oczywiście arcydzieło Rembrandta pt. Straż nocna (1642). Wielokrotnie powtarza się, że kolekcja ta stanowi wnikliwą, niemalże archiwalną opowieść o złotym wieku kultury niderlandzkiej, kiedy to kraj tan był europejską potęgą handlową, jak i też artystyczną. Warto zaznaczyć, że oprócz dzieł malarskich, na ekspozycji będzie można podziwiać także rzemiosło artystyczne, jak i kostiumy.

[vsw id=”EgXmlxylmKo” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Wim Pijbes, Dyrektor Generalny Rijksmuseum: mówi:

Dzięki temu, że Kobieta czytająca list Vermeera to obraz uniwersalny i ponadczasowy – jest naszym idealnym ambasadorem.

Rijksmuseum w swej kolekcji posiada aż cztery z istniejących 34 dzieł Vermeera. Kobieta czyta list (1663) uważana jest jednak za  jedno z najpiękniejszych arcydzieł świata.

Pod LINKIEM znajduje się zapis wideo przedstawiający remont Rijksmuseum.

Źródło: artdaily.org
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.