szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Konteksty Andiego Warhola w Krakowie

13.12.2012

Magazyn

Źródło: MCK w Krakowie

Źródło: MCK w Krakowie

Andiego Warhola nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Ten niezwykle uzdolniony, wszechstronny artysta i najbardziej znany przedstawiciel pop-artu, zapadł w pamięć i serca, miłośnikom sztuki na całym świecie. Niestety, w Polsce jego dzieła możemy oglądać nieczęsto. Ostatnią tego typu przyjemność zafundował publiczności w 2001 wrocławski Ratusz, trzy lata temu natomiast, o wystawę sitodruków artysty pokusiła się Galeria Miejska w Bydgoszczy. Pod koniec tego roku jednak, mamy wspaniałą wiadomość dla wszystkich zagorzałych fanów pop-artowego wizjonera. Ponad sześćdziesiąt prac Warhola z kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji, można już podziwiać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Wystawa pt. „Andy Warhol. Konteksty” prezentuje się naprawdę imponująco. W krakowskim centrum wystawienniczym zawisło aż 60 serigrafii oraz trzy rysunki, pochodzące z różnych okresów twórczych artysty. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1969, zaś najnowszy z 1987 – Warhol stworzył go więc na niedługo przed śmiercią.

W pierwszej kolejności pysznią się oczywiście najbardziej znane prace – portret pięknej Marilyn Monroe oraz słynne puszki zupy Campbell. Idąc dalej napotkamy m.in. prace pt.  „Detale malowideł renesansu”, „Dziesięć portretów Żydów XX wieku” czy „Kowboje i Indianie”.

Wystawa to jednak nie tylko obrazy. Publiczność może podziwiać również archiwalne fotografie i pokazy filmowe. Udostępniony został też słowacki znaczek pocztowy, który zdobi warholowska reprodukcja, a także  dwie książki, które artysta napisał wraz ze swoją matką. Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady i spotkania dyskusyjne. Na najmłodszych widzów czeka specjalnie przygotowana ścieżka zwiedzania, dzięki której w przystępny i ciekawy sposób poznają życie oraz twórczość Andiego Warhola.

Jak zapewniają kuratorki wystawy, oprawa całego przedsięwzięcia jest niezwykle przemyślana. Prezentowane prace zostały starannie dobrane na zasadzie kontrastów, aby wydobyć z nich to, co najistotniejsze i wprowadzić w ekspozycję pewnego rodzaju narrację. I tak, sacrum stale polemizuje z profanum, to co intymne, z tym co publiczne, a abstrakcja zderza się z figuracją.

Krakowska wystawa to wspaniała opowieść, o twórcy, który swoimi wyobraźnią i talentem, zmienił bieg historii sztuki współczesnej. Jeśli zapragniecie poznać ją bliżej, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, serdecznie zaprasza jeszcze przez niemal dwa miesiące, bo do 10 lutego 2013 roku.

Wystawa „Andy Warhol. Konteksty”

MCK, Kraków

11 grudnia 2012 – 10 lutego 2013

Źródło: MCK Kraków

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.