szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz autorstwa Jana Chrzciciela Lampiego powrócił do Polski

13.12.2012

Magazyn

Zamek Królewski w Warszawie zakupił dzieło Jana Chrzciciela Lampiego pt. Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem. Wartość obrazu szacowana jest na 1 mln 200 tys. zł

Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem" Jana Chrzciciela Lampiego ; źródło www.ossolinski.info

Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem” Jana Chrzciciela Lampiego ; źródło www.ossolinski.info

Kolejny obraz wrócił do Polski. Tym razem chodzi o obraz autorstwa Jana Chrzciciela Lampiego pt. Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem, który został zakupiony przez Zamek Królewski w Warszawie. Do tej pory informacja o cenie – za jaką obraz został nabyty – nie została podana do informacji publicznej, jednak szacuje się, że może ona wynosić nawet 1 mln 200 tys. zł. Zakup ten finansowo wsparły: Fundacja Teresy Sahakian oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obraz ten do momentu wkroczenia Armii Czerwonej w 1944 roku przebywał w Łańcucie. Potem zaś Alfred Antoni Potocki (ostatni ordynat łańcucki) opuścił zamek, wywożąc ze sobą blisko 600 skrzyń z cennymi obiektami. Wśród nich znajdował się także opisywany dziś obraz Lampiego.

Warto pamiętać także, że wraz z początkiem lat 60. oraz w latach 70. XX wieku w rynku sztuki pojawiło się szereg obrazów z kolekcji Potockich. Stało się to za sprawą wdowy po ostatnim ordynacie, która po jego śmierci zaczęła sprzedawać wysokiej klasy dzieła, w grupie których znajdował się także obraz Anna Teresa z Ossolińskich Potocka z wnukiem Alfredem. 

W 2009 roku obraz ten prezentowano w przestrzeniach warszawskiego Zamku Królewskiego w ramach wystawy Uroda obrazu. Polska od Kobera do Witkacego i wówczas było jeszcze własnością prywatnego kolekcjonera C. Bednarczyka, który postanowił  wkrótce dzieło wystawić na sprzedaż.

Obraz ten – wraz z innymi, nowymi nabytkami – na Zamku Królewskim prezentowany będzie od 19 stycznia. Warto zaznaczyć, że zawiśnie on obok portretu Jana Potockiego, który również pochodzi z kolekcji łańcuckiej.

Źródło: zamek-krolewski.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.