szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Finał sprawy uszkodzonego obrazu Rothko

14.12.2012

Magazyn

No i stało się! Władymir Umanets – odpowiedzialny za zniszczenie obrazu Marka Rothko – został skazany na 2 lata więzienia.

Vladimir Umanets, znany także jako Włodzimierz Umaniec w październiku tego roku na wartościowym obrazie Black on Maroon  Marka Rothko czarną farbą napisał Vladimir Umanets 12a potential piece of yellowism. W październiku bieżącego roku postawiono mu zarzuty, a wczoraj został skazany na 2 lata więzienia. Jak podaje angielska prasa, proces przywrócenia obrazu do poprzedniego stanu wyniesie około 200 tys. funtów (320 tys. dolarów) i będzie trwał mniej więcej 20 miesięcy. Czasochłonne będzie zdejmowanie naniesionych na dzieło, wykonanych czarną farbą napisów, która zdołała wniknąć już w głębsze warstwy dzieła. Specjaliści twierdzą, że za taki obrót sprawy odpowiada technika, jaką posługiwał się amerykański artysta, która polegała na warstwowym nanoszeniu plam malarskich na płótno. I właśnie do większości tych warstw dostał się czarny pigment. Dlatego też istnieje ryzyko, że w trakcie prac naprawczych nastąpi uszkodzenie dzieła.

Prowadzący sprawię sędzia Roger Chapple  uznał działanie to za celowe, zaplanowane i rozmyślne. Zaznaczając przy tym, że

niedopuszczalna jest promocja kierunku artystycznego poprzez niszczenie innego artystycznego obiektu.

Władimir Umaniec wraz z Marcinem Łodygą są inicjatorami ruchu artystycznego o wdzięcznej nazwie Yellowizm,  który według założeń ma wyrażać emocje za pomocą koloru żółtego i nie uważać się za sztukę czy antysztukę, co może być dość zabawne biorąc pod uwagę także fakt, iż prowokator z dumą zrównuje się z czołowym skandalizującym dadaistą Marcelem Duchampem, który także podpisywał się na różnych przedmiotach.

źródło: The Associated Press

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka 

.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

7 komentarzy do “Finał sprawy uszkodzonego obrazu Rothko”

 1. Henryka

  To działanie Rosjanina, nie Polaka. Umniec jest Rosjaninem ! Poza tym potępiam tego pseudo artystę.

  1. Kama

   Formalnie, Umaniec jest obywatelem Polski.

 2. Piotr Stefankiewicz

  Im mniej Rothko – tym lepiej. To udawanie sztuki było przepowiednią i jest symbolem naszych czasów. Widziałem tę salę z „obrazami” osobiście. Ale wystarczy popatrzeć na zdjęcie. Nie zgadzam się z wandalizmem równie mocno jak z hochsztaplerką Rothko. Dość idiotycznych zachwytów nad pustką!

 3. Piotr Stefankiewicz

  Im mniej Rothko – tym lepiej. To udawanie sztuki było przepowiednią i jest symbolem naszych czasów. Widziałem tę salę z „obrazami” osobiście. Ale wystarczy popatrzeć na zdjęcie. Nie zgadzam się z wandalizmem równie mocno jak z hochsztaplerką Rothko. Dość idiotycznych zachwytów nad pustką!

 4. Malgorzata

   Władimir Umaniec na pewno Polakiem nie jest !  Byc moze komus przedstawil sie jako Polak, bo w Anglii przebywal jako Rosjanin nielegalnie.  Jest krajanem Marcusa Yakovlevicha Rothkowitza.
  Prosze nie przepisywac nieprawdy, mamy w koncu internet, latwo sprawdzic.

  1. Kama

   Dokładnie – sprawdzaliśmy w wielu źródłach i wszystkie wskazują na to, że formalnie Włodzimierz Umaniec jest obywatelem Polski aktualnie mieszkającym w Worthing, West Sussex.  Taką informację podaje szereg szanujących się stacji telewizyjnych, magazynów, jak i portali z całego świata, jak i sam twórca nigdy nie zdementował tej informacji. Jak wskazuje także wiele źródeł 26-letni Włodzimierz Umaniec, podpisuje się Vladimir Umanets, dlatego początkowo  [ w październiku ] policja sądziła, że jest Rosjaninem. Przekopałam jednak Internet i tylko w jednym miejscu udało mi się odnaleźć informację – na stronie mówiącej o archiwalnej już wystawie w Kairze (9re-title.com) że Włodzimierz Umaniec (born in Kostomuksha, Russia, 1986) is a sculptor. He studied at the Academy of Fine Arts in Poznan from 2005 to 2007 […]Umanets has been living and working in London since 2009. Lecz to, czy Umaniec jest obywatelem PL czy nie, w dalszym ciągu nie jest jednak potwierdzone. Brytyjskie media tak podają..

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.