szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka na linii Kochi – Muziris, czyli indyjskie Biennale rozpoczęte

17.12.2012

Magazyn

Źródło: Kochi-Muziris Biennale,

Źródło: Kochi-Muziris Biennale,

12 grudnia 2012 roku, ruszyło The Kochi-Muziris Biennale, czyli największa międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej, odbywająca się w Indiach.

Biennale odbywa się na terenie Kerali, stanu położonego w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Głównym ośrodkiem wystawienniczym zostało miasto Kochi, do którego na długo przed festiwalem ściągnęli artyści nie tylko z Indii, a także z Australii, Afganistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei Południowej, Argentyny, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Tak liczna reprezentacja świata artystycznego pochodząca z różnych państw i kontynentów, w pocie czoła pracowała nad starannym doborem najlepszych dzieł i aranżacją licznych ekspozycji.

Publiczność może podziwiać sztukę współczesną, jaka została zaprezentowana na ponad 260 tysiącach metrów kwadratowych. Wystawy umieszczone zostały nie tylko w galeriach i muzeach, ale także w industrialnych magazynach, teatrach i halach oraz gruntach należących do prywatnych właścicieli.

Prezentowane dzieła dotykają różnej tematyki i należą do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Na widzów czekają zatem filmy, instalacje, sztuka performance, a także bardziej tradycyjna sztuka malarstwa i rzeźby – wszystko jednak jest silnie powiązane z tradycją i kulturą Indii. Obok wystaw, program Biennale przewiduje bogaty program wykładów, seminariów, pokazów oraz warsztaty i zajęcia edukacyjne dla uczniów i studentów w każdym wieku.

Co ciekawe, w ścisłej współpracy z Kochi pozostaje teren starożytnego miasta Muziris, który oddalone jest o 30 km od głównego centrum Biennale. Uważa się, że w I w. p.n.e., Muziris był świetnie prosperującym portem morskim oraz ważnym ośrodkiem finansowym położonym na terenie obecnej Kerali. Muziris odgrywał kluczową rolę w sferze Indo-Rzymskich i Indo-Greckich szlaków handlowych. Bywały tam nie tylko legiony rzymskie i greckie, ale także handlowcy chińscy, żydowscy i arabscy. Wpływy tak różnych nacji, zarówno architektoniczne, jak i kulturowe, wciąż można odnaleźć w tamtejszej okolicy.

Zainteresowanie miastem Muziris nie jest zatem przypadkowe – niezwykłe zderzenie dwóch światów, sztuki nowoczesnej w oprawie wspaniałych zabytków, robi piorunujące wrażenie. Przemyślany splot przeszłości ze współczesnością, w kontekście wielokulturowości oraz licznych wystaw tworzonych przez artystów pochodzących z całego świata, wyraźnie poskazuje, że to, co było tworzone setki lat temu przez różne nacje, mogło przetrwać i doczekać się pewnego rodzaju kontynuacji w przyszłości.

Organizatorzy Biennale mają nadzieję, że wzrost zainteresowania stale rozwijającą się sztuką indyjską, który odnotowano na przestrzeni ostatnich lat, przełoży się w znacznym stopniu na frekwencję publiczności Kochi-Muziris Biennale. Co znamienne, dwa lata temu ustanowiono nowy rekord dla nowoczesnej sztuki indyjskiej – podczas aukcji w Christie’s w Londynie obraz  indyjskiego artysty Syed Haider Raza pt. ‘Saurashtra’, osiągnął cenę 2.4 mln funtów. To istotny powód, by wierzyć, że tegoroczne Biennale, odniesie spektakularny sukces.

Indyjski festiwal rozpoczął się 12 grudnia 2012 i potrwa przez trzy kolejne miesiące, bo aż do połowy marca 2013 roku. Tym, którzy w planie mają indyjskie wojaże, serdecznie polecamy obejrzenie eventowych wystaw. Ci natomiast, którzy nie mogą sobie pozwolić na podobną przyjemność, a są żywo zainteresowani sztuką indyjską, z powodzeniem mogą zajrzeć na stronę tegorocznych biennale: The Kochi-Muziris Biennale.

Źródło: kochimuzirisbiennale.org

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.