szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obrazy Jacka Malczewskiego na elewacji budynku w Gdańsku

18.12.2012

Ciekawostki

Niecodzienny widok w Gdańsku. Na elewacji frontowej nowoczesnych bloków mieszkalnych widnieją wielkoformatowe reprodukcje wybranych obrazów jednego  z czołowych, polskich artystów Jacka Malczewskiego.
Zlokalizowane blisko, bo w niedalekiej odległości od  Starego Miasta w Gdańsku, przy ulicy Malczewskiego znajduje się Osiedle Polonica. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, iż elewację zewnętrzną zdobią fragmenty wybranych obrazów autorstwa Jacka Malczewskiego. Na oficjalnej stronie developera odnajdziemy informację:
Na każdym z budynków na elewacji frontowej w rejonie wejścia zaprojektowano reprodukcję jednego z wybranych obrazów – „Pytia” (1917), „Polonia” (1918) oraz inny o tym samym tytule „Polonia” (1918). Każda z nich został wykonany w formie laminatu na płytach  HPL mocowanych na stalowych konstrukcjach. Jedna reprodukcja została wykonana na 15 płytach, które po złożeniu uzyskała format 3,82×12,54m.
Osiedle Polonica, źróło: gant.pl

Osiedle Polonica, źróło: gant.pl

Odpowiedzialne za realizacje biuro projektowe zez biuro architektoniczne Domus Studio Projektowe Sieniawski & Sieniawski za tematem przewodnim projektu uczyniła twórczość Jacka Malczewskiego. Reprodukcje obrazów z cyklu Polonia (1914-1918) pochodzą z Muzeum Narodowego w Kielcach.
źródło: gant.pl
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.