szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Portrety autorstwa Warhola zdjęte z wystawy w Chinach

19.12.2012

Magazyn

 

Źródło: Andy Warhol Museum

Źródło: Andy Warhol Museum

Od początku roku 2012 zapowiadana była największa objazdowa wystawa prac Andiego Warhola zatytułowana „Andy Warhol: 15 Minutes Eternal”. W marcu ekspozycja odwiedziła Singapur, obecnie znajduje się w Hong Kongu. I tutaj zaczęły się problemy: mieszkańcy miasta nie chcą bowiem oglądać portretów komunistycznego przywódcy Mao Zedonga.

Wystawa skupia ponad 300 prac artysty. Wystawione zostały zdjęcia, obrazy, instalacje i rzeźby. I tak, publiczność może podziwiać słynne podobizny Marilyn Monroe, autoportrety Warhola czy puszki zupy Campbell – wszystkie prace przedstawione są w porządku chronologicznym i przedstawiają ewolucję twórczości artysty od lat 40 do 80 ubiegłego wieku. Pośród eksponowanych dzieł, istnieje jednak 10 obrazów które władze chińskie postanowiło usunąć z wystawy – mowa o portretach Mao Zedonga.

Osoby związane z realizacją ekspozycji, które poprosiły o anonimowość ze względu na delikatny, polityczny charakter sprawy, potwierdziły, że dzieła Warhola zostały wykluczone przez Ministerstwo Kultury oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obie instytucje nie komentują jednak swojej decyzji.

Wystawa, która kolejno odwiedzi Pekin i Szanghaj, również w tych miastach zostanie uszczuplona o wyżej wymienione dzieła. Jak komentują zarządzający Andy Warhol Museum, bardzo zależało im na tym, aby podkreślić zainteresowanie artysty kulturą chińską. Jednocześnie rozumieją, że ze względu na pewną „wrażliwość polityczną”, konkretne motywy są w Chinach wciąż nie do przyjęcia.

Ostatnim miastem, w którym zagości wystawa będzie Tokio – tam zapewne zostanie przedstawiona w całości. Kolejno, ze stolicy Japonii, wraz z rokiem 2014, warholowskie dzieła powrócą do Stanów Zjednoczonych. Azjatycka trasa prac króla pop-artu, ma upamiętnić 25 rocznicą jego śmierci. Sugestywny tytuł ekspozycji, pozostaje ściśle związany ze słynnym powiedzeniem artysty: „W przyszłości każdy z nas będzie sławny przez 15 minut”. Jak widać w przypadku Warhola, tryumf i sława trwają znacznie dłużej.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.