szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

10 zagranicznych rekordów aukcyjnych w roku 2012

19.12.2012

Aukcje, Rekordy aukcyjne

Rok 2012 chyli się ku końcowi, czas zatem na podsumowania. Dla polskiego rynku sztuki ostatnie 12 miesięcy okazało się być niespodziewanie łaskawe, jak jednak ma się sprawa poza granicami naszego kraju? Przeglądając się sukcesom amerykańskich aukcji trudno nie zauważyć, że rynek sztuki poczynił kolejne milowe kroki na przód i stał się jeszcze lepszą alternatywą dla tamtejszych inwestorów.

10 najbardziej rentownych transakcji na amerykańskim rynku sztuki w roku 2012, przyniosło mu zysk w postaci 594,6 milionów dolarów. Inwestorzy i kolekcjonerzy uczestniczyli w aukcjach częściej i chętniej, na co – jak podkreślają tamtejsi analitycy – duży wpływ miała obawa przed zmianami w amerykańskim systemie podatkowym. Wielu kolekcjonerów obawiając się nowych,  niekorzystnych regulacji prawnych postanowiło działać szybko i czym prędzej zgarnąć z aukcyjnych salonów największe ‚wygrane’.

W Wielkiej Brytanii interes miał się równie dobrze. Aukcje impresjonizmu, sztuki nowoczesnej, powojennej i współczesnej, które cyklicznie odbywały się w Londynie i w Nowym Jorku przyniosły zysk w postaci 3,8 miliardów dolarów. To o 3 miliardy więcej niż w zeszłym roku. Sztuka powojenna i współczesna miały w tym największy udział – ich sprzedaż wyniosła 2,3 miliardy dolarów. Jak komentują specjaliści, sztuka powojenna stała się obecnie tzw. blue-chip, czyli sektorem płynnym, cieszącym się zaufaniem inwestorów i mającym mocne perspektywy finansowe.

Jakie zatem były największe rekordy finansowe na światowym rynku aukcyjnym w roku 2012? Przedstawiamy dziesięć największych transakcji.

1. Słynny „Krzyk” Muncha ustanowił światowy rekord aukcyjny 2 maja w domu Sotheby’s. Jego sprzedaż sięgnęła 119,9 milionów dolarów. Wynik ten przebił kwotę 106,5 milionów dolarów, które zapłacono w maju 2010 roku za dzieło Pabla Picassa pt. „Akt, zielone liście i popiersie”. Obecny właściciel obrazu zapewnił, że drogocenną pracę będzie można oglądać w Museum of Modern Art od 29 kwietnia 2013 roku.

2. Na drugiej pozycji znajduje się obraz Marka Rothko pt. „Orange, Red, Yellow”, który został sprzedany za 86,9 milionów dolarów na nowojorskiej aukcji Christie’s  8 maja 2012 roku.

 3. Ponownie Rothko! Tym razem z obrazem „No.1 (Royal red and Blue)”, jaki sprzedano za 75,1 milionów dolarów w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku 13 listopada 2012.

4. Na czwartym miejscu znalazł się rysunek Rafaela, którego sprzedaż sięgnęła 29,7 milionów funtów, czyli 47,8 milionów dolarów. Dzieło licytowano w Sotheby’s w Londynie w dniu 5 grudnia 2012 roku. Jest to aukcyjny rekord dla prac na papierze na zachodnim rynku sztuki.

5. Miejsce piąte to akwarela pędzla chińskiego artysty Li Kerana, którą wylicytowano za 293.2 miliony juanów, czyli 46 milionów euro. Aukcja miała miejsce w domu Poly International w Pekinie 3 czerwca 2012 roku.

6. Na pozycji szóstej pyszni się podobizna śpiącej blond-piękności autorstwa Roya Lichtensteina. Obraz „Sleeping Girl” został sprzedany za 44,9 milionów dolarów w nowojorskim Sotheby’s 9 maja 2012. Tymsamym ustanowiono nowy rekord dla pop-artowego artysty.

7. Szczęśliwą siódemką pochwalić się może Francis Bacon wraz z obrazem pt.”Figure Writing Reflected in Mirror”. Dzieło osiągnęło cenę 44,9 milionów dolarów i jest to najwyższa cena za obraz brytyjskiego artysty od 2008 roku, kiedy to słynny „Tryptyk”, sprzedano za 86,3 miliony dolarów. Sprzedaż zorganizował dom aukcyjny Sotheby’s.

 8. Ósme miejsce należy do mistrza Warhola. Jego dzieło pt. „Statue of Liberty”, zostało sprzedane w nowojorskim Christie’s za 43,8 milionów dolarów, 14 kwietnia 2012 roku.

 9. Pozycja dziewiąta – remis z miejscem ósmym. Obraz Clauda Moneta przedstawiający lilie wodne również zostało sprzedane za 43,8 milionów dolarów. Płótno pochodzące ze 1905 roku, sprzedano w domu aukcyjnym Christie’s, 7 listopada w Nowym Jorku.

10. Zestawienie najdroższych prac 2012 roku zamyka obraz Pabla Picassa pt. „Nature Morte aux Tulipes”. Choć artysta stworzył go w zaledwie dwie i pół godziny wartość pracy sięgnęła zawrotnych 41,5 milionów dolarów. Szczęśliwy kolekcjoner nabył płótno 8 listopada w nowojorskim Sotheby’s.

 Należy przyznać, że zagraniczne rynki pokusiły się w tym roku o niemały rozmach – ceny wszystkich prac przyprawiają o zawrót głowy. Czy kolejny ranking będzie prezentował się równie imponująco? Tego dowiemy się już za 12 miesięcy.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.