szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rysunek Schulza wylicytowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie

21.12.2012

Magazyn

Do Domu Aukcyjnego Sotheby’s trafiła ostatnio świetna kolekcja rysunków autorstwa Brunona Schulza. Tym razem na licytacji pojawił również polski akcent – w internetowej transakcji wziął udział wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Piotr Rypson.

Udało się! Praca Schulza pt. „Jakub, Józef i fotograf” trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Zakup był możliwy dzięki środkom, jakimi dysponuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cena wywoławcza rysunku oscylowała wokół 15-20 tysięcy dolarów. Ostatecznie dzieło zostało zakupione za niemal 47 tysięcy dolarów.

„Jakub, Józef i fotograf” do warszawskiego Muzeum Narodowego  trafi w przyszłym roku, w styczniu, po czym zostanie poddane wnikliwej analizie konserwatorskiej. Od oceny fachowców zależeć będzie, czy praca Schulza zostanie oddana do wglądu publiczności.

Na aukcji organizowanej przez Sotheby’s najdroższa okazała się być schulzowska „Scena uliczna”. Rysunek sprzedano za 50 tysięcy dolarów, przy czym należy zaznaczyć, że jego cena wywoławcza wahała się pomiędzy 12 a 18 tysiącami dolarów. Co równie interesujące, dzieło Schulza przebiło rysunek Chagalla. Mimo że cena wywoławcza za pracę drugiego z artystów ustanowiona została na poziomie 25-35 tysięcy, ostatecznie kupiono ją za „jedyne” 33,750 dolarów. Eksperci nie wydają się być jednak zdziwieni. Ich zdaniem prace Schulza w ostatnich latach zdecydowanie zyskały na wartości i mogą pozostawić „w tyle” nie jednego artystę.

„Jakub, Józef i fotograf”nie będzie pierwszym dziełem, jakie trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Instytucja jest już w posiadaniu. „Xięgi Bałwochwalczej” wraz z dwoma okładkami Schulza, a także jednej z wielu grafik autorstwa artysty. Co cieszy, najcenniejsza i największa kolekcja jego prac, znajduje się w naszym rodzimym Muzeum Literatury w Warszawie. Tam podziwiać można szereg  rysunków oraz – najprawdopodobniej – jedyny zachowany obraz olejny pędzla Schulza.

fot. „Jakub, Józef i fotograf”, Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.