szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Intrygująca kunstkamera w Wiedniu otwarta po 10 latach

03.01.2013

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Czym jest kunstkamera wie niemal każdy – to gabinet osobliwości pełen dzieł sztuki, starożytnych zabytków, numizmatów, kuriozów, przedmiotów tchnących egzotyką. Kunstkamery zakładali najczęściej władcy i arystokraci, było to modne zwłaszcza na przełomie XVI i XVII wieku. Francuska wersja kunstkamery to cabinet de curiosités, angielska – cabinet of curiosities, włoska – studiolo, zaś niemiecka – Kunst- i Wunderkammer. My zajmiemy się dzisiaj austriacką.

Wiedeńscy koneserzy sztuki nie mogą się już doczekać! Oto 1 marca 2013, po 10 latach remontu i przebudowy, swe podwoje otwiera Kunsthistorisches Museum, pełne cennych dzieł sztuki i osobliwości. Jego renowacja była konieczna ze względów budowlanych i technicznych. Jako że sam budynek jest godnym podziwu zabytkiem, zaprojektowanym w stylu włoskiego renesansu, prace nad jego odnową musiały przebiegać niezwykle ostrożnie.

Nareszcie jednak wszelkie metamorfozy dobiegły końca i publiczność będzie mogła podziwiać ogromną, gromadzoną przez lata kolekcję precjozów. Na widzów czekać będą wyroby ze złota takie jak solniczka Benvenuto Celliniego pochodząca z XVI, nazywana Salierą, słynne rzeźby, m.in. Piękna Madonna z Czeskiego Krumlowa, misternie wykonane statuetki z brązu, urocze figurki z kości słoniowej czy solidne kamienne naczynia. Wnętrza Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu zdobią również cenne zegary i meble, a także skomplikowane automaty, tajemnicze naukowe przyrządy, mikroskopy, wymyślne gry i wiele, wiele innych zadziwiających obiektów.

Najstarszym eksponatem jest tablica z kości słoniowej pochodząca z IX wieku, zaś jednymi z najciekawszych Serwis śniadaniowy Marii Teresy oraz misa nazywana Drachenschale. To naczynie w kształcie smoka o niezwykłym, głębokim odcieniu niebieskiego, zostało wykonane ze skały metamorficznej lapis lazuli.

Większość z kolekcji mieszczącej się w Kunsthistorisches Museum, zgromadzili Habsburgowie, w okresie późnego średniowiecza, renesansu i baroku. Całość miała mieć charakter encyklopedyczny. Chodziło głównie o gromadzenie postępującej wiedzy i nowych osiągnięć przy pomocy sztuki, eksponatów unikatowych, naukowej aparatury, a nawet przedmiotów uważanych za magiczne, jakie odwoływały się do praktyk alchemicznych.

I tak, dzięki połączeniu nauki, legendy i sztuki Habsburgowie stworzyli kolekcję na wszech miar osobliwą, tajemniczą i intrygującą. Aby ją poznać, należy śmiało wyruszyć do Wiednia już za niecałe 2 miesiące, po 1 marca 2013.

fot. Budynek Wnętrza Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu, Źródło: Kunsthistorisches Museum

Źródło: Kunsthistorisches Museum

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.