szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Opowieść o filozofii kolekcjonowania sztuki

03.01.2013

Ciekawostki

„Uporczywe upodobanie” to zapis błyskotliwych i osobistych przemyśleń kolekcjonera sztuki z prawdziwego zdarzenia. Miłośnik i pasjonat obrazów Jerzy Stelmach posiada w swoich zbiorach obrazy m.in. Witolda Wojtkiewicza, Wacława Taranczewskiego oraz Andrzeja Wróblewskiego, które prezentuje w książce.

 Autor dzieli się z czytelnikami refleksjami na temat filozofii gromadzenia rzeczy artystycznie pięknych w czasach dominacji kultury tandety i nadmiaru. Jerzy Stelmach jest filozofem, prawnikiem i autorem licznych publikacji poświęconych m.in. filozofii prawa. Wykłada również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Snuje wciągającą opowieść na temat swojej pasji, jej korzeni, analizując rolę zamiłowania do kolekcjonowania w ludzkim życiu. Do zagadnienia podchodzi w sposób szeroki, przyglądając się  temu jak wielkie znaczenie może mieć to nietypowe hobby we współczesnej rzeczywistości. Dzisiaj dominuje kultura przypadku, w której więcej wagi przywiązuje się do ilości niż jakości. W tej sytuacji pasja do wynajdywania rzeczy wyjątkowych i tworzenia z nich kolekcji pozwala na odcięcie się od pospolitego gustu i wykreowanie własnego, wysmakowanego świata. W tym świecie liczy się szczegół oraz to, co jednostkowe, a kryteria oceny kolekcjonera wymykają się powszechnym konwencjom. Kolekcjonowanie przedstawione jest tu jako podróż w poszukiwaniu znaczeń i sensów po to, by pogłębić rozumienie sztuki. Analizowana jest też dzisiejsza pozycja artysty uwikłanego w rynek. Autor zastanawia się nad elitarnością sztuki oraz egalitarnością państwowych instytucji, które ją promują. Myśli odsłaniane przez Jerzego Stelmacha mogą zainteresować nie tylko miłośników sztuki.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które mogą być czytane w dowolnej kolejności i niezależnie od siebie. Stanowi ona komentarz do własnej kolekcjonerskiej przygody autora. W książce poruszany jest również problem granic sztuki oraz jej interpretacji. W publikacji znaleźć można liczne reprodukcje dzieł sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji autora.

Delectatio – to po łacinie upodobanie, ale także radość, żądza, kuszenie, orgazm. Jak mówi sam autor nie o słowa tu chodzi, nawet jeśli są ważne, lecz o to wszystko, co znajduje się po drugiej stronie słów, czyli właśnie o rzeczy, ludzi i o uporczywe upodobanie.

Źródło: Wydawnictwo Bosz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.