szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Paszport Polityki dla Julity Wójcik

15.01.2013

Magazyn

Tegoroczną laureatką prestiżowej nagrody Paszport Polityki w kategorii sztuki wizualne została Julita Wójcik, artystka znana z m.in. usytuowanej na warszawskim pl. Konstytucji instalacji Tęcza.

13 grudnia na łamach Portalu pisaliśmy o nominacjach do tegorocznej nagrody Paszporty Polityki.W kategorii Sztuki Wizualne  nominowani byli: Julita Wójcik, Radek Szlaga oraz Katarzyna Krakowiak. Nagrodę główną otrzymała Julita Wójcik za – jak czytamy na oficjalnej stronie Paszportów Polityki – ustawioną w centrum Warszawy kwiatową Tęczę, która szybko stała się jednym z symboli miasta. Za konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką.

Julita Wójcik jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1991-97 studiowała na Wydziale Rzeźby u prof. Franciszka Duszeńki. Pomimo tego, że realizowała szereg akcji artystycznych i działań w przestrzeni publicznej, to tak na dobrą sprawę uwagę mediów przykuł jej głośny performance pt. Obieranie ziemniaków, który w 2001 roku miał miejsce w warszawskiej Zachęcie.

Julita Wójcik, Tęcza, źródło: iam.pl

Julita Wójcik, Tęcza, źródło: iam.pl

Drugą, istotną w artystycznym dorobku artystki pracą, jej usytuowana na placu Konstytucji w Warszawie instalacja pt. Tęcza. Warto zaznaczyć, że realizacja ta jesienią 2011 roku zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim w Brukseli jako część projektu artystycznego „Fossils and Gardens”, odbywającego się z okazji pierwszej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Pozostali laureaci to: Marcin Dorociński, Iwan Wyrypajew, Szczepan Twardoch, TWOgether Duo oraz Très.b.

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.