szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Czy Michał Anioł skopiował projekt Leonarda da Vinci?

24.01.2013

Ciekawostki

Jak donoszą światowe media, Vincenzo Vaccaro – członek urzędu nadzoru nad zabytkami we Florencji – przedstawił tezę, iż Michał Anioł mógł skopiować projekt architektoniczny Leonarda da Vinci.

Według włoskiego specjalisty Michał Anioł pracując nad projektem kopuły, mógł mocno inspirować się zastosowaniami istniejącymi w projekcie kopuły wieńczącej zakrystię bazyliki San Lorenzo we Florencji, której autorem był Leonardo da Vinci.

Vaccaro uważa, że wzorem dla Michała Anioła był jeden z rysunków geometrycznych, do którego wprowadził jedynie drobne poprawki, dzięki którym wersja ostateczna była bardziej zbliżona do jego własnej myśli architektonicznej.

Włoskie media podkreślają, że gdyby informacja ta okazała się prawdziwą, mógłby być to jeden z największych plagiatów w historii sztuki i architektury europejskiej. Prace i badania majce potwierdzić tę szokującą informacje w dalszym ciągu trwają.

fot. sabbathofsenses.com

Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

 portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.