szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Roman Abramowicz nowym właścicielem kolekcji Kabakowa

29.01.2013

Ciekawostki

Miliarder wraz z partnerką Daszą Żukową kupili większość prac najdroższego żyjącego rosyjskiego artysty Ilji Kabakowa. Oficjalna wysokość transakcji nie została ogłoszona, wartość kolekcji szacuje się jednak na około 60 milionów dolarów.

 Kolekcja zawiera około 40 obrazów oraz albumów i instalacji artysty z początków jego działalności. Większość z nich powstała w Moskwie do roku 1987. Kabakow uważany jest za pioniera moskiewskiego nurtu konceptualizmu.

 Poprzednim posiadaczem bogatej kolekcji dzieł Kabakowa był John L. Stewart. Zbieranie prac zajęło Amerykaninowi ponad dwie dekady. Stewart szukał nowego właściciela dla kolekcji już od dłuższego czasu, jej wartość szacowana na od 30 do 60 milionów dolarów, wciąż jednak się zmieniała.

 W skład kolekcji wchodzi – prócz 40 obrazów – dziewięć albumów z serii “The 10 Characters”. Stworzone pomiędzy 1968 a 1975 rokiem, segregatory, zwierają kartki zapełnione notatkami i rysunkami artysty. Każdy – od 32 do 72 stronicowy album – jest osobną historią na temat różnych ruchów artystycznych XX wieku ujętych z perspektywy Kabakowa. Nowa kolekcja Abramowicza zawiera również obrazy z serii „Holidays”. Każdy z nich przedstawia prozaiczne chwile z życia Rosjan. Konceptem, który wyróżnia tę serię Kabakowa na tle innych są symetrycznie poprzyklejane na obraz zgniecione opakowania po cukierkach. Jeden z nich – „Holidays #10” osiągnął w 2011 aukcyjną wartość rzędu 1,5 miliona funtów.

 Roman Abramowicz i Dasza Żukowa od dłuższego czasu adorują twórczość Kabakowa. W 2008 wspólnie zorganizowali „Garage Center for Contemporary Culture” – którego Żukowa jest właścicielką – retrospekcję przedstawiającą życie Ilji i Emilii Kabakowów. Jedna z przedstawionych tam konstelacji – „The Red Wagon” została potem podarowana „State Hermitage Museum” w St. Petersburgu.

 Do Ilyi Kabakowa należy tytuł najdroższego rosyjskiego artysty. Jego obraz „Beetle” z 1982 znalazł nowego właściciela za 2,9 miliona funtów. Aukcja miała miejsce w londyńskim Phillips de Pury & Co. W 2008 roku.

Ilja Kabakow ur. 30. września 1933 roku, rosyjski konceptualista pochodzący z Dniepropietrowska na Ukrainie. Podczas ponad czterdziestoletniej kariery artystycznej stworzył ogromną ilość obrazów, rysunków, instalacji oraz tekstów teoretycznych traktujących o sztuce. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. nowojorskiego. „Whitney Museum of American Art” czy norweskim „Muzeum Sztuki Współczesnej”.

fot. Ilji Kabakow, Instalcja w Münster, źródło: wikipedia.org

Opr. B.S.
Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.