szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Magiczne, kolekcjonerskie Popovy Dolls

31.01.2013

Ciekawostki

Poradnik o rynku sztuki

Czy lalki mogą być kolekcjonowane? Otóż, mogą i jak wynika z różnorodnych raportów aukcyjnych, ta forma sztuki doskonale sobie radzi. Okazuje się, że również lalki mogą być wyjątkowymi dziełami, które tak,  jak wysokiej klasy obraz czy rzeźba potrafią zachwycić.

Jakiś czas temu przeglądając jeden z wiodących portali aukcyjnych natknęłam się na czarujące, misternie wykonane lalki  Popovy Dolls. Te wspaniałe obiekty tworzone są przez siostry – Ekaterinę i Elenę Popovy – dwie profesjonalne artystki i projektantki mody, które urodziły się w Rosji i ukończyły Ural State Academy of Architecture and Arts w Yekaterinburgu.

Шепот / Whisper, fot. popovydolls.com

Шепот / Whisper, fot. popov-ydolls.com

Charakterystyczne dla nich lalki zaczęły powstawać w 2004 roku w wyniku  zainteresowania ludzkim ruchem, a dokładnie gestem – bardzo często na tyle indywidualnym, że opisującym konkretnego człowieka.  Stąd też narodził się pomysł aby fascynację ruchem   przenieść do magicznego i niepowtarzalnego świata lalek, które poprzez starannie dobrany kostium i charakterystyczny gest aspirują do realistycznego wręcz naśladowania postaci ludzkiej.

Interesujący jest także sam proces twórczy, w trakcie którego artystki przeprowadzają szereg działań przygotowawczych, mających za zadanie stworzenie odpowiedniego podłoża do dalszej pracy. Etapem poprzedzającym stworzenie lalki jest badanie osobowości, co oznacza, że w przypadku portretowania określonej, wybranej postaci rosyjskie artystki poszerzają swą wiedzę na jej temat, tworząc coś w rodzaju portretu psychologicznego. Wiedza ta jest bardzo pomocna w kreacji lalki, która z założenia ma posiadać wszystkie cechy, które przypisane są człowiekowi, a więc m.in. naturalny język ciała, gest czy poprawną anatomię.

Сайюри-цветущая вишня / Sajuri - Cherry Blossom, fot. popovy-dolls.com

Сайюри-цветущая вишня / Sajuri – Cherry Blossom, fot. popovy-dolls.com

We wczesnej fazie twórczości Ekaterina i Elena Popovy na drodze różnorodnych eksperymentów nieustannie poszerzały swoją wiedzę w zakresie znajomości i zastosowania tworzyw oraz tkanin, co ostatecznie pozwoliło im na stworzenie idealnego języka, dzięki któremu połączyły pasję projektowania ubioru z lalkarstwem, dając początek  pierwszym Popovy Dolls. Tworzone przez  artystki prace odznaczają się duża starannością, precyzją wykonania oraz dbałością o detal. Sprawia to, że stosunkowo szybko podbiły serca kolekcjonerów, celebrytów, jak i pasjonatów tej dziedziny sztuki.

Госпожа паутинка / Mounsieur Cobweb, fot. popovy-dolls.com

Госпожа паутинка / Mounsieur Cobweb, fot. popovy-dolls.com

Warto zaznaczyć, że praca nad wyrafinowanymi, subtelnymi w wyrazie i zupełnie unikalnymi Popovy Dolls jest ogromna. Począwszy od fazy koncepcyjnej, przez zbiór materiałów na temat danej epoki, po sam proces wykonania. Tak, jak wspomniałam już wcześniej – przed przystąpieniem do kreacji danych postaci, siostry Popovy poświęcają bardzo dużo czasu na poznanie historii wybranego okresu – ważna jest tu bowiem stylistyka, kostium, ale też określone gesty, pozy czy uczesanie. Chodzi o to, by stworzona później lalka była jak najbardziej prawdziwa, czy może lepiej – wierna epoce, do której ma należeć.

Marelyn Monroe in pink, fot. popovy-dools.com

Marelyn Monroe in pink, fot. popovy-dolls.com

Każda lalka wykonywana jest też ręcznie od początku do końca, dlatego też w ciągu roku powstaje maksymalnie kilka lalek z kolekcji. Jednak dzięki temu każda z nich jest dopracowana w każdym detalu i oczywiście jest całkowicie unikalna. Pierwszym cyklem, który został wykonany przez artystki był FashionMOON, który zaprezentowano w czasie 3 Międzynarodowego Salonu w Moskwie. Oczywiście – tak, jak można się było tego spodziewać – zrobiły prawdziwe wrażenie, w wyniku czego zostały nagrodzone dwiema, najwyższymi nagrodami.  

Черный лебедь / The black swan, fot. popovy-dolls.com

Черный лебедь / The black swan, fot. popovy-dolls.com

W czasie swej artystycznej kariery, siostry Popovy pokazywały swe dzieła w trakcie różnorodnych artystycznych eventów w Rosji, Japonii i na Litwie oraz w  poświęconych sztuce i modzie magazynach drukowanych. Miejmy także nadzieję, że  któraś z polskich instytucji kultury postanowi zaprezentować szerszej publiczności owe perełki sztuki  lalkarskiej.

Fot. popovy-dolls.com

Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

Portal Rynek i Sztuka

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.