szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

10 produktów zaprojektowanych przez sławnych artystów

05.02.2013

Ciekawostki

Zazwyczaj zaprojektowanie produktu przez sławnego artystę kojarzy się z próbą dorobienia na emeryturę. Skutkiem ubocznym połączenia sztuki i projektowania jest jednak wiele prac, które mogą być oceniane jako najwyższej jakości wytwory artystyczne.

Zestawienie przedstawiające produkty zaprojektowane przez wielkich artystów musi rozpocząć się od Bananowej poduszki Andy’ego Warhola. Powstała przy współpracy z japońską pracownią  mody A Bathing Ape poduszka jest kwintesencją niepowtarzalnego stylu Warhola.

Ale nie tylko Warhol projektował poduszki – również Francis Bacon ma jedną na swoim koncie. Co jest w niej takiego niezwykłego? Otóż na poduszce umieszczony został dość dynamiczny i ekspresyjny obraz Bacona pt. Furia, którego agresywne, pomarańczowe tło niekoniecznie sprzyja spokojnemu zasypianiu. Poduszka ta była sprzedawana przez firmę Bacona za 32,5 euro.

Z kolei John Baldessari – pionier sztuki fotomontażu – jako podłoże do jednej z serii prac zastosował decki desek skateboardowych. Motywem głównym – powstałych przy współpracy z producentem desek Supreme – prac jest.. nos wklejany na kontrastowe tło.

Współpraca Cindy Sherman z producentem kosmetyków MAC Cosmetics zaowocowała natomiast serią szminek i podkładów, którym pod względem kolorystycznym bliżej było do obrazów  kubistów, niż produktów renomowanej marki kosmetycznej.

Za kolejny wyjątkowy produkt uchodzi miska na jedzenie dla kotów, która okraszona została rysunkiem Tracey Emin. Rysunek ten przedstawia kota artystki – Docket – który w 2002 roku był przez nią poszukiwany właśnie takim ogłoszeniem. Przy pomocy Selfridges szkic ten stał się wartym 30 funtów małym dziełem sztuki.

Swoją własną kolekcją butów i akcesoriów może pochwalić się Rob Pruitt, autor odsłoniętego niedawno, wykonanego z chromu pomnika Andy’ego Warhola. Za cenę od 250 do nawet 15 tysięcy dolarów w sklepie Jimmy Choo można nabyć portfel lub szpilki przyozdobione zwierzęcymi motywami w mocno kontrastowych barwach zaprojektowanych przez Pruitta.

Firma Nike – podobnie jak Jimmy Choo – skorzystało z pomocy artysty do stworzenia wyjątkowych butów. Vandal Premium powstały z inspiracji pracami Roy’a Lichtensteina. Motyw komiksowego wybuchu zdobiący tylną część buta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w twórczości artysty.

 

Autor fotografii do legendarnych reklam Marlboro oraz stwórca symbolu marki PlayboyRichard Prince, został zaproszony przez AriZona do stworzenia grafiki na puszki napoju Lemon Fizz. Prace powstałe do tego celu przepełnione są symboliką z wcześniejszych dokonań artysty, ukazanym w charakterystyczny dla graffiti i street art’u  stylu.

Keith Haring pokazał, że sztuka może spotkać się w kwestii wzornictwa z tak odległymi dziedzinami jak przyrządy do męskiej masturbacji. Zaprojektowany przy współpracy z potentatem rynku – Tengą – produkt jest spełnieniem marzeń Haringa o tworzeniu sztuki użytecznej i dostępnej dla każdego. Tak oto stał się pierwszym artystom, który stworzył przyrząd do masturbacji.

Zestawienie zamyka flakon perfum zaprojektowany przez Salvadora Dalego na życzenie Cofinluxe. Perfumy Ruby Lips – w czasach, gdy Dali próbował zarobić na wszystkim, co mogło się z nim kojarzyć – były esencją jego twórczości.

Wszystkie reprodukcje pochodzą z: artinfo.com
Opr. B.S.

Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.