szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odnaleziono portret modelki pozującej do skandalizującego obrazu Courbeta

11.02.2013

Ciekawostki

7 lutego do informacji publicznej trafiła informacja, że jeden z francuskich kolekcjonerów odnalazł brakującą część powszechnie znanego i skandalizującego obrazu pt. Początek świata (L’Origine du monde, 1866) autorstwa twórcy realizmu – Gustave Courbeta.

Francuski tygodnik Paris Match poinformował, że jeden z kolekcjonerów sztuki dokonał niezwykłego odkrycia. Anonimowy pasjonat – który w prasie nazywany jest „John” – odnalazł portret modelki, która miała pozować do jednego z najśmielszych aktów XIX wieku. Obraz ten, poprzez odważną kompozycję oraz dla wielu obraźliwą, niemalże pornograficzną treść, do 1988 roku nie mógł być  publicznie eksponowany.

Na podstawie prowadzonych badań oraz eksperckich konsultacji postawiona została hipoteza, że nabyty przez kolekcjonera w 2010 roku za kwotę 1,4 tys. euro obraz, jest częścią pociętego na kilka fragmentów dzieła pt. Początek świata. Posiadany przez „Johna” obraz przedstawia portret modelki oraz kochanki francuskiego malarza. Chodzi o Joannę Hifferman, znanej również jako Jo,  której wizerunek występuje także na czterech innych płótnach twórcy XIX-wiecznego realizmu.  Jo przez pewien okres związana była z uczniem Courbet’a – amerykańskim malarzem Jamesem Whistlerem.

fot. ParisMatch

fot. YouTube/parismatch.com

Do szokującego odkrycia większość instytucji kultury odnosi się dość sceptycznie, chociaż na podstawie wnikliwych, laboratoryjnych analiz prowadzonych we współpracy z cenionym znawcą sztuki Gustave Corubeta – Jacquesem Fernirem ustalono, że postawiona przez kolekcjonera hipoteza może być prawdziwa.  Badacze uznali, że Początek świata w pierwotnym kształcie  faktycznie mógł posiadać wymiar wynoszący nawet 120 x 100 cm oraz  nie wykluczyli możliwości  pocięcia obrazu na kilka mniejszych formatów, gdyż – przypuszcza się, że malarz – mając świadomość skandalu, jaki wywoła wśród paryskiej społeczności  – chciał chronić reputację Joanny Hifferman.

[vsw id=”Chv1PyTm8ls” source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

Aktualnie Początek świata eksponowany jest w Musée d’Orsay. Obraz  ma wymiary 46 cm x55 cm.

fot. bridgeandtunnelclub.com

Źródło: hyperallergic.com
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka

 

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Odnaleziono portret modelki pozującej do skandalizującego obrazu Courbeta”

  1. Peter

    Obraz nie może posiadać wymiarów. Może je, co najwyżej, mieć.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.