szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wolność wiodąca lud na barykady E. Delacroix popisana markerem

11.02.2013

Ciekawostki

Legendarny obraz Eugène’a Delacroix’a eksponowany w muzeum w Lens został popisany markerem przez 28-letnią Francuzkę. Na szczęście pozostawiony w prawym dolnym rogu  napis udało się  usunąć bez szkód dla obrazu.

Do zdarzenia doszło w czwartek. Kobieta napisała na obrazie  wyrażenie „AE911”, co oznacza „Architects & Engineers for 9/11 Truth”. Jest to podpis grupy domagającej się poznania prawdy na temat zdarzeń, które miały miejsce w budynku World Trade Center podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku. Tuż po wykonaniu napisów, dziewczyna została ujęta przez strażnika oraz jednego z gości zwiedzających ekspozycję, a następnie przekazana w ręce policji.

Następnego dnia władze Luwru ogłosiły, że napis został usunięty z dzieła nie pozostawiając żadnych śladów, ani szkód. Tego samego dnia obraz ponownie powrócił na wystawę. Dzieło to na okres jednego roku  zostało wypożyczone do nowo powstałej placówki muzeum w Lens.

„Wolność wiodąca lud na barykady” jest najbardziej znanym obrazem Eugène’a Delacroix’a. Dzieło, będące symbolem francuskiej rewolucji lipcowej z 1830 roku przedstawia  Marianne –  alegorię wolności oraz rozumnego myślenia, która prowadzi rewolucjonistów do walki. Delacroix’a przedstawiając postaci z różnych grup społecznych odniósł się do ponadklasowej równości społecznej rewolucjonistów. Namalowany w 1830 roku obraz o do 1874 roku jest własnością paryskiego muzeum w Luwrze.

Jest to nie pierwszy incydent tego typu. W zeszłym roku obraz „Black on Maroon”  Marka Rothko wiszący w Tate Museum w Londynie również stał się obiektem wandalizmu. Tam jednak działanie przyniosło znaczne szkody. Odnawianie dzieła może zająć nawet 18 miesięcy, a oskarżony otrzymał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Oprac.: BS
Fot. louvre.fr

Źródło: Artinfo.com
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Wolność wiodąca lud na barykady E. Delacroix popisana markerem”

  1. Katarzyna Hołda

    Dokładniej mówiąc, obraz się odnosi do rewolucji lipcowej we Francji (1830), nie do wielkiej rewolucji francuskiej. Dużo rewolucji, można się pomylić:)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.