szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsza w Polsce licytacja dzieł Jerzego Nowosielskiego

12.02.2013

Aukcje, Domy aukcyjne w Polsce

Dom aukcyjny DESA Unicum organizuje aukcję prac jednego z klasyków polskiej sztuki XX wieku – Jerzego Nowosielskiego. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie na rynku sztuki: licytacja dedykowana jednemu twórcy o tak wysokiej randze artystycznej i ugruntowanej pozycji na rynku sztuki. 7 marca pod młotek pójdą dwadzieścia dwie prace pochodzące z prywatnej krakowskiej kolekcji – połowa z nich pojawi się w obrocie aukcyjnym po raz pierwszy. Aukcję opieką merytoryczną objęła Fundacja Nowosielskich.

Twórczość Jerzego Nowosielskiego jest szczególnie poszukiwana przez kolekcjonerów sztuki współczesnej, a obserwowany od pewnego czasu wzrost cen dzieł artysty przyciąga także uwagę osób szukających dobrej lokaty kapitału. Na rosnące zainteresowanie obrazami Nowosielskiego ma również wpływ stosunkowo mała podaż jego prac na rynku. Nadchodząca aukcja będzie okazją do nabycia prac wybitnych, o wysokiej wartości kolekcjonerskiej – połowa obiektów będzie licytowana po raz pierwszy, dotychczas można je było obejrzeć wyłącznie na wystawach. Część z nich była wystawiana na monograficznej wystawie w Zachęcie w 2003 roku.

W katalogu znalazło się 11 prac sztalugowych oraz 11 prac na papierze – rysunków i akwarel. Dzieła są reprezentatywne dla trzech głównych nurtów ciągle ścierających się i przenikających w twórczości Nowosielskiego: abstrakcji, figuracji oraz sztuki sakralnej. Prace powstały w różnych okresach rozwoju artystycznego twórcy, co pozwala prześledzić zmienność stylu mistrza na przestrzeni lat. Obok wczesnych, pochodzących z lat 60. i 70., skomplikowanych i nasyconych pod względem kolorystyki  układów geometrycznych występują powstałe pod koniec lat 90., bardzo oszczędne, malowane na niewielkich deskach w przytłumionej kolorystyce formy inspirowane fotografiami astronomicznymi.

Największe zainteresowanie kolekcjonerów wzbudzą prace należące do najbardziej charakterystycznego dla Nowosielskiego cyklu przedstawień sportsmenek, gimnastyczek i pływaczek, często ukazywanych w zaskakujących perspektywach i pozach. Warto w tym kontekście wymienić dwa płótna: „Pierwszy śnieg” i „Dziewczyny na statku”.

Pierwszy śnieg, fot. mat. prasowe

Pierwszy śnieg, fot. mat. prasowe

„Pierwszy śnieg”, namalowany w 1964 r., to obraz z charakterystycznym dla Nowosielskiego motywem wnętrza z widokami przez okno – jakby „obrazami w obrazie”. Artysta z wyraźną przyjemnością, trochę wojerystycznie przyglądał się dziewczynom poprawiającym włosy i przeglądającym się w lustrach modelkom. Ich codzienne rytuały nie mają w sobie nic z banału, naznaczone są specyficzną tajemniczością. Dzieło pójdzie pod młotek z ceną wywoławczą 160 000 zł.

Drugie wyjątkowe dzieło, „Dziewczyny na statku” namalowane 13 grudnia 1981 roku, zostało umieszczone w Księdze Rekordów Guinessa jako sprzedane za rekordową cenę dzieło żyjącego malarza polskiego – 45 000 zł (9.06.1996 r.). Przez ostatnie 17 lat pozostawało w prywatnej kolekcji, opuszczając ją tylko na czas wystawy w Zachęcie, 10 lat po jej zakończeniu powróci do obrotu aukcyjnego. Licytacja obrazu rozpocznie się od 280 000 zł.

Ciekawą grupę wśród oferowanych prac stanowią akwarele odzwierciedlające dążenie artysty do budowania przestrzeni sakralnej, która towarzyszyła mu przez całe życie. Duchowość Nowosielskiego rozwijała się bowiem pod wpływem prawosławia, w którego tradycji dorastał w krakowskim domu, oraz kilkumiesięcznych doświadczeń we wspólnocie mnichów w Ławrze Poczajowskiej, do której należał przed wojną. Miłośnicy religijnych motywów w twórczości malarza zwrócą zapewne uwagę na wykonane techniką akwarelową projekty polichromii do cerkwi w Hajnówce oraz malowideł w kościele pw. Ducha Świętego w Nowych Tychach.

Aukcja Malarstwa i Rysunków Jerzego Nowosielskiego odbędzie się 7 marca 2013 r. w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Obiekty można oglądać od 14 lutego na wystawie aukcyjnej od poniedziałku do piątku 11-19 oraz w soboty 11-16.

Biogram:

Jerzy NOWOSIELSKI (ur. 7 stycznia 1923 r., zm. 21 lutego 2011 r.) jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe, rysunek oraz scenografię. Jego prace znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach muzealnych sztuki współczesnej w Polsce. Stworzone przez niego ikonostasy, drogi krzyżowe, wizerunki Chrystusa i Bogurodzicy należą do najwybitniejszych osiągnięć współczesnej sztuki sakralnej. Nowosielski jest autorem polichromii w wielu kościołach i cerkwiach, jest także autorem prac teoretycznych o ikonie i malarstwie.

Ogromny wpływ na jego twórczość miała sakralna sztuka wschodu. Już jako 16-latek zetknął się z ikonami w lwowskim muzeum. Zainspirowany tym doświadczeniem wstąpił do monasteru św. Jana Chrzciciela pod Lwowem. W klasztorze malował ikony i studiował swoich wielkich poprzedników. Nie został jednak mnichem, zachorował i musiał wyjechać do Krakowa.  Wybuchła wojna i do zakonu nie mógł powrócić. Niemal jednocześnie zainteresował się europejską sztuką XX wieku, którą jednak początkowo poznawał tylko z reprodukcji.

W czasie okupacji Nowosielski studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, , a w latach 1945-1947 – na wydziale malarstwa ASP w Krakowie, jednak jego drogę artystyczną kształtowały spotkania z innymi młodymi artystami z formującej się wówczas Grupy Młodych Plastyków, oraz nieco późniejsza współpraca z podziemnym teatrem Tadeusza Kantora oraz z Tadeuszem Brzozowskim. Po wojnie w latach 1945-49 studiował na wydziale malarstwa ASP, jednak jego zainteresowanie sztuką nowoczesną wykraczało poza ramy nauczania Akademii.

W roku 1946 wziął udział w zbiorowej wystawie Grupy Młodych Plastyków w krakowskim Pałacu Sztuki, poprzedzonej publikacją manifestu „realizmu spotęgowanego” autorstwa Kantora i Porębskiego. Uczestniczył także w „Wystawach Sztuki Nowoczesnej” (I – Kraków, 1948; II, III – Warszawa, 1957, 1959). Brał udział w konferencji plastyków w Nieborowie, będącej jednym z wydarzeń rozpoczynających okres realizmu socjalistycznego w Polsce, a już w okresie „odwilży” w historycznej wystawie „Dziewięciu” (1955) – obok Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Kantora, Jadwigi Maziarskiej, Kazimierza Mikulskiego, Erny Rosenstein, Jerzego Skarżyńskiego, Jonasza Sterna. Od roku 1957 był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska.

W latach 1957-1962 wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, od 1962 do 1993 r. był profesorem krakowskiej ASP. W swoim dorobku ma blisko 100 wystaw indywidualnych i ponad 250 zbiorowych w Polsce i za granicą. Jerzy Nowosielski jest doktorem honoris causa UJ. W 2008 r. został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis. Z inicjatywy Nowosielskiego i jego żony w roku 1996 powstała Fundacja Nowosielskich, która przyznaje nagrody dla wyróżniających się młodych twórców.

 Materiały prasowe

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.