szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Andy Rottenberg

13.02.2013

Magazyn

Anda Rottenberg, ceniona historyk sztuki i uznana kuratorka wystaw, została uhonorowana przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora. Kapituła Nagrody doceniła laureatkę za jej działalność związaną  z popularyzacją polskiej sztuki współczesnej, a także jej dokonania  w promowaniu osiągnięć polskich twórców, szczególnie młodych, rozpoczynających karierę artystyczną.

Laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora otrzymała to zaszczytne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej oraz animacji kultury, dotyczące polskiej i światowej sztuki ostatnich dekad XX i początku XXI wieku.

Szerokim gremiom Anda Rottenberg jest znana przede wszystkim jako wieloletnia dyrektorka warszawskiej Galerii Zachęta. Warto pamiętać, że Anda Rottenberg łączy animację i promocję sztuki z działalnością naukową – prowadzi prace badawcze nad polską sztuką współczesną. Jest również autorką obszernych publikacji naukowych, drukowanych w Polsce i kilkunastu krajach świata, m.in. podręcznika „Sztuka w Polsce 1945–2005”, pierwszej syntetycznej prezentacji polskiej sztuki ostatnich 60 lat, przybliżającej zjawiska i twórców, a przede wszystkim pomagającym w zrozumieniu polskiej sztuki współczesnej. Anda Rottenberg była także pracownikiem naukowym PAN, a obecnie wykłada na Wydziale Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Anda Rottenberg była kuratorką wielu polskich i międzynarodowych wystaw, prezentowanych w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Tallinie, Bukareszcie, Belgradzie, Moskwie czy Berlinie. Była też kuratorką polskiego udziału w międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w Stambule, Sao Paulo, a także kuratorką działu Europy Środkowo Wschodniej na Biennale w Kwangju w Korei Południowej, organizatorką festiwalu polskiej kultury w Brazylii oraz wielu międzynarodowych kongresów.

Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 13 lutego w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego  w Warszawie. Tegoroczna Laureatka otrzymała to prestiżowe wyróżnienie z rąk Sławomira  S. Sikory, prezesa Zarządu Citi Handlowy.

Anda Rottenberg jest historykiem sztuki, krytykiem i kuratorką wystaw. W swojej działalności połączyła prace naukową w zakresie badań nad polską sztuką współczesną, analizę polskiej sztuki współczesnej w tym obszerne publikacje drukowane w Polsce i kilkunastu językach na świecie z działalnością dydaktyczną –to zdanie jest dla mnie nie zrozumiałe – obecnie wykłada na Wydziale Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka tegorocznej Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora była też kuratorką wielu polskich i międzynarodowych wystaw, prezentowanych w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Tallinie, Bukareszcie, Belgradzie, Moskwie czy Berlinie. Była też kuratorką polskiego udziału w międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w Stambule, Sao Paulo, a także kuratorką działu Europy Środkowo Wschodniej na Biennale w Kwangju w Korei Południowej, organizatorką festiwalu polskiej kultury w Brazylii (Sao Paulo, Rio de Janeiro, 2002) oraz wielu międzynarodowych kongresów. Jest współzałożycielką Fundacji EGIT, Soros Center of Contemporary Art – Polska oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Szerokim gremiom znana jest szczególnie jako wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej – „Zachęta” w Warszawie. Pełniła też funkcję konsultantki Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Przewodniczącej Rady Programowej i dyrektorki programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Aktualnie jest członkinią Rady tego Muzeum, Rady Muzeum.

Źródło: Fundacja Kronenberga

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.