szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Mona Lisa z Isleworth wcześniejszą wersją znanego obrazu?

14.02.2013

Ciekawostki

Kolejne sensacyjne odkrycie. Pokazana w ubiegłym roku Mona Lisa z Isleworth przez ekspertów uznana została za oryginalne dzieło autorstwa Leonarda da Vinci. Okazuje się, że nowa Mona Lisa, jest wcześniejszą wersją eksponowanego w Luwrze obrazu i przedstawia o ok. dziesięć lat młodszą modelkę.

Rok temu, we wrześniu po raz pierwszy szerszej publiczności pokazano drugą wersję jednego z najbardziej znanych na świecie obrazów.  Początkowo jednak wielu badaczy sceptycznie odnosiło się do postawionej hipotezy, w myśl której da Vinci miałby namalować dwa obrazy przedstawiające – najprawdopodobniej – Lisę Gherardini.

Aktualnie, wszystkie badania i analizy eksperckie potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia naukowców. Badania potwierdziły bowiem, że obraz został namalowany przez tego samego artystę, co Mona Lisa, pochodzi z XV wieku oraz, że został wykonany według zasad i proporcji,które stosowane były przez Leonarda.

Mona Lisa z Isleworth przez wieki uznawana była za perfekcyjnie wykonaną kopię Giocondy, która przez długie lata przebywała w zbiorze Hugho Blakera , a następnie  Henry’ego Pulitzera, ostatecznie trafiając do kolekcji  jednego ze szwajcarskich  konsorcjów. Do niedawna jeszcze była dość dobrze ukryta przed światem, bowiem  przez 40 lat znajdowała  się w jednym z bankowych skarbców.
 
fot.  Mona Lisa Foundation
Opr. Kama Wróbel
Portal Rynek i Sztuka
Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.