szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Natalii Bażowskiej w Galerii Socato

25.02.2013

Magazyn

patronat rynekisztuka.plWieczorem 15 lutego w Galerii Sztuki Socato odbył się wernisaż pierwszej we Wrocławiu wystawy Natalii Bażowskiej. Ta młoda artystka ma na swoim koncie już kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Co ciekawe, przed uzyskaniem dyplomu na ASP w Katowicach zdobyła wykształcenie medyczne i doktorat z psychiatrii.

Galeria Socato dostrzegła Bażowską już w 2011 r., podczas ogólnopolskiego Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża Krew”, podczas którego zdobyła ona nagrodę Grand Prix. Wystawa „Stan przepływu / Flow” prezentuje jej wcześniejsze i najnowsze prace. Tytułowy „stan przepływu” to koncepcja psychologiczna dotycząca stanu szczęścia. Bażowska interpretuje ją jednak przewrotnie, bohaterom jej obrazów poczucie szczęście zapewnia bowiem ciągła zmiana, transformacja.

Miłośnicy sztuki, przybyli licznie na wernisaż, mieli możliwość nie tylko podziwiania dzieł, ale i osobistej rozmowy z artystką. Znaczenie wykształcenia medycznego artystki spotkało się z dużym zainteresowaniem gości. Padały liczne pytania o odpowiedzialność za percepcję odbiorców twórczości, manipulowanie odbiorem prac, bawienie się ludzką podświadomością.

Ciekawość wzbudziła tematyka zwierzęca pojawiająca się zarówno w obrazach, jak i obiektach – dodatkowej formie wypowiedzi artystycznej Bażowskiej. Szerzej inspiracje te wyjaśnił film z pracowni artystki.

Otwierające wernisaż Zofia Olesińska oraz Karolina Jaklewicz zwróciły uwagę na fakt, że Bażowska swoją drogę artystyczną wybrała świadomie, mając już wykształcenie w innej dziedzinie. Stąd pomimo młodego wieku jest to artystka o rozpoznawalnym i wyrazistym stylu. Jej ekspresyjne, pełne niedopowiedzeń i dodatkowych znaczeń obrazy przykuwają uwagę widza i na długo pozostają w pamięci.

Wystawa  potrwa do 15.03.2013.

Źródło: Galeria Socato

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.