szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Czy skarby wiedeńskiej Kunstkammer znowu zachwycą?

04.03.2013

Magazyn

Wiedeńska Kunstkammer to najbardziej znacząca i wartościowa kolekcja dzieł sztuki oraz skarbiec dynastii Habsburgów. Dzieła gromadzono przez stulecia, od czasów późnego średniowiecza po czasy baroku. A od 01. marca 2013 można je znowu oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki.

Członkowie rodu Habsburgów przez wieki systematycznie gromadzili dzieła sztuki i inne eksponaty, które dzisiaj są bezcenne. Ponad 2.100 takich perełek można już podziwiać w wiedeńskiej Kunstkammer, która po długotrwałym remoncie ponownie została udostępniona zwiedzającym. Wartość zbioru, który restaurowano od 2002 r. do 2012 r., jest nieoceniona.

Kunstkammer i tak zwane gabinety osobliwości władców stanowiły muzea i uzupełniały ówczesną wiedzę o świecie. W Wiedniu znajdują się dokładnie 2162 eksponaty, zostały one zaprezentowane w sposób usystematyzowany w 20 salach wystawowych wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. Ekspozycja korzysta z rozwiązań najnowszych technologie w tym m.in. z tabletów i komputerów.

Na zmodernizowanej powierzchni niemal 2717 m² można poczuć ponad 1000 lat historii. Najstarszym prezentowanym dziełem jest tablica z kości słoniowej z IX w., a najmłodszym obraz na suficie z 1981 r. Najczęstszym materiałem, którego używano do tworzenia, czasami wręcz na zamówienie władców, kuriozalnych dzieł było złoto, brąz oraz kość słoniowa. Takie też eksponaty dominują na wystawie, ale z pewnością nie tylko je warto zobaczyć!

Otwarcie 01. marzec 2013

Informacja prasowa

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.