szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Indyjscy artyści na rynku sztuki

05.03.2013

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Indie rosną w siłę. Rozwój ekonomiczny i demograficzny ma najwyraźniej wpływ również na rynek sztuki. Jego błyskawiczny rozwój sprawia, że indyjscy artyści są coraz bardziej rozpoznawali na arenie międzynarodowej, czego przykładem mogą być błyskotliwe kariery Anisha Kapoora czy Subodha Gupta.

Szczególnie dynamiczny wzrost zainteresowania sztuką z Indii  obserwujemy w latach latami 2006-2008, kiedy to rynek sztuki podbiły  prace wyżej wymienionych artystów. W 2009 roku kolejnym krokiem była pierwsza edycja Indian Art Fair, targów odbywających się w Nowym Delhi. Podobnie jak targi, wpływ na rozkwit indyjskiego rynku sztuki miało również powstanie wielu domów aukcyjnych – głównie w Delhi oraz Bombaju. Cały świat obserwuje świetnie zapowiadających się młodych indyjskich artystów, których wartość dostrzegły już najpopularniejsze światowe galerie.

Artysta Wylicytowana kwota Praca Miejsce i data sprzedaży
1 Jitish KALLAT $85145 Suffix (Herbaceous Perenniale) -1 (2006) 06/11/2012 (Christie’s LONDON)
2 Jitish KALLAT $62820 „Carbon Milk 9” (2007) 02/17/2012 (Phillips de Pury & Company LONDON)
3 Raqib SHAW $45535 Untitled (2007) 02/16/2012 (Sotheby’s LONDON)

źródło: artprice.com

W zestawieniu dziesięciu indyjskich artystów przed czterdziestymi urodzinami, których prace osiągnęły w roku 2012 największą wartość, liczą się głównie dwie postaci – Raqib Shaw oraz Jitish Kallat. Szczególnie obrazy Kallata są już od pewnego czasu znane szerszej publiczności. Urodzony w 1974 roku w Bombaju artysta, pierwszy raz zabłysnął w 2005 roku, kiedy to jego „Canis Familiaris : Dog’s life” osiągnęło w nowojorskim Sotheby’s wartość 16 tysięcy dolarów – dwukrotnie wyższą od zakładanej.

Zestawienie przedstawia trzy jego prace, z czego dwie okupują oba czołowe miejsca. Najdroższą z pewnością jest „Suffix (Herbaceous Perenniale)”. Obraz powstały w 2006 roku kosztował nowego właściciela na zeszłorocznej aukcji w londyńskim Christie’s 85 tysięcy dolarów. Jest to niekwestionowany rekord, jak na indyjskiego artystę młodego pokolenia. Na drugiej pozycji w rankingu również znajduje się praca Kallata – „Carbon Milk 9” z 2007 roku. W galerii Phillips de Pury & Company w Londynie jej wartość wyniosła prawie 63 tysiące dolarów.

Przynajmniej równie wielki sukces odniósł Raqib Shaw. Artysta nie tytułujący swoich prac, w 2012 roku sprzedał trzy dzieła, które znalazły się w przytaczanym zestawieniu. Najniższą wartość osiągnął obraz Shawa z 2005 roku. Praca będąca na ósmym miejscu w rankingu kupiona została na aukcjach londyńskiego Christie’s za niespełna 20 tysięcy dolarów. Znacznie wyższą wartość osiągnęły trzy inne dzieła malarza, które uplasowały się na trzecim, czwartym oraz piątym miejscu w rankingu. Obrazy osiągały wartość odpowiednio 28; 37,5 oraz 45,5 tysiąca dolarów.

Komplet dziesięciu najdroższych prac indyjskich artystów młodego pokolenia w 2012 roku domykają dzieła zespołu Thukral & Tagra oraz Justina Ponmany i Manjunatha Kamatha. Ranking rozpoczynający się od kwoty 11 tysięcy, a kończący się na sumie bliskiej 90 tysięcy dolarów pokazuje, że nieszablonowe i świeże podejście indyjskich artystów do sztuki współczesnej znajduje na świecie coraz szerszą grupę adoratorów. Patrząc jednak choćby na konstelacje Subodha Gupta nie ma się czemu dziwić.

fot. Jitish Kallat, Universal Recipient1, 2008 – 2009,  źródło: theartstrust.com

Oprac.: BS

Źródło: ArtPrice.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.