szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieła Fangora sprzedane za łączną sumę 160 tysięcy dolarów w Sotheby’s

14.03.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie

Nie trzeba być wielkiego formatu znawcą, by wiedzieć, iż Wojciech Fangor należy do grona najwybitniejszych artystów polskiej historii sztuki połowy XX wieku. Ten niezwykle wszechstronny twórca, oprócz malarstwa, od zawsze fascynował się również grafiką i rzeźbą. Ponad to jest współtwórcą tzw. polskiej szkoły plakatu oraz prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej. Na polu malarskim, Fangor odnosi jednak najbardziej spektakularne sukcesy. I tak, po 5 latach, mistrz powraca na piedestał – na marcowej aukcji Sotheby’s trzy dzieła malarza zostały sprzedane za łączną sumę 160 tysięcy dolarów.

Przed 5-ma laty najlepszy wynik uzyskała praca Fangora pt. „M10”, jaką sprzedano za 130 tysięcy dolarów. Tegoroczna licytacja nie pobiła co prawda rekordu życiowego artysty, jaki został ustanowiony w 2008 roku, ale i tak należy do grona najbardziej imponujących. Do katalogu aukcji współczesnej nowojorskiego Sotheby’s trafiły trzy dzieła Fangora: „Red & Black 9” z 1961 roku, „NJ 12” z 1965 roku, „M27” z roku 1970 oraz jeden gwasz z 1970 roku.

Dwie największe prace malarza uzyskały świetne estymacje na poziomie 40 – 60 tysięcy dolarów. Jedno z dzieł, duży olej na płótnie pt. „M27”, jest obrazem, jaki można było podziwiać na słynnej wystawie monograficznej artysty, jaka miała miejsce w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Należy nadmienić, że Fangor jest jedynym Polakiem, jakiemu nowojorskie muzeum zorganizowało indywidualną ekspozycję. Zatem prestiż dzieła broni się sam.

Obraz „M27” w 2001 roku został wylicytowany w Phillips-Selkirk w St. Louis za jedyne 850 dolarów i trafił go do prywatnej kolekcji Aarona Williams’a, założyciela i prezesa zarządu The 7th Grade Poetry Foundation. Ówczesna cena dzieła artysty nie powinna dziwić, bowiem płótna Fangora nie stanowiły wówczas jeszcze tak wielkiej wartości – zmieniło się to na przestrzeni lat 2006-2007. Czekając na jak najlepszą okazję, Williams postanowił wreszcie oddać dzieło na aukcję i nie zawiódł się. Tegoroczna sprzedaż obrazy osiągnęła bowiem pułap górnej granicy estymacji i wyniosła dokładnie 59 375 dolarów.

fot. Wojciech Fangor, M27, Źródło: Sotheby‚s

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017