szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

FBI na tropie cennych dzieł skradzionych 23 lata temu

19.03.2013

Magazyn

Kradzieże dzieł sztuki z instytucji muzealnych nie są niestety niczym nowym. Rabunek płócien z muzeum Kunsthal w Rotterdamie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża czy cennych eksponatów z greckiego muzeum w Olimpii, to sprawy głośne i oburzające. Jednak do największej i najzuchwalszej kradzieży doszło 18 marca roku 1990, kiedy to z bostońskiego Isabella Stewart Gardener Museum wyniesiono trzynaście obrazów o łącznej wartości 500 milionów dolarów. Po 20 latach, bo w roku 2010, FBI postanowiło wznowić śledztwo. Jak podają zagraniczne portale po trzech latach analiz, w końcu trafiono na trop złodziei.

Jak podały służby FBI, w końcu udało się zidentyfikować złodziei zaangażowanych w rabunek sprzed 20 lat. Przypomnijmy, że rankiem, 18 marca 1990 roku dwóch złodziei przebranych za policjantów weszło do Muzeum Izabelii Stweart i po obezwładnieniu i związaniu strażników, wyniosło z placówki 13 niezwykle cennych dzieł sztuki, w tym trzy obrazy Rembrandta, cztery Edgara Degasa, oraz po jednym Édouarda Maneta, Govaerta Flincka i Jana Vermeera. Złodzieje nie zapomnieli również o zabraniu taśm z monitoringu.

Jednym z najbardziej wartościowych obrazów okazał się być wart 250 milionów dolarów „Koncert” Jana Vermeera. Pomijając zawrotną cenę, jaką dzieło mogłoby osiągnąć na aukcji, jest ono jednym z zaledwie 36 znanych dzieł holenderskiego malarza.

Dziś FBI uważa, że skradzione płótna trafiły do Connecticut i w okolice Filadelfii. W drugim z miast, część z nich wystawiono na sprzedaż. Dzięki zebranym informacjom udało się ustalić, że zuchwali złodzieje, są członkami międzynarodowej grupy przestępczej, jaka działa na terenie północno-wschodnich stanów USA oraz Nowej Anglii.

Niestety, mimo, że zidentyfikowano sprawców i miejsce, do którego obrazy trafiły zaraz po kradzieży, wciąż nie można ustalić, gdzie drogocenne płótna znajdują się obecnie.

Isabella Stewart Gardner Museum, oferuje 5 milionów dolarów za informacje osobom, które doprowadzą bezpośrednio do skradzionych eksponatów, FBI natomiast, gwarantuje świadkom nietykalność. Jak komentuje jeden z pracowników placówki,  to świetna historia na scenariusz filmu kryminalnego. Bostońskie muzeum nie pragnie jednak takiej sławy – chce tylko odzyskać swoje dzieła i iść naprzód. Dziś mija 23 lata od momentu napadu. Nadszedł najwyższy czas, by obrazy wróciły do domu.

Źródło: theartnewspaper.com

Fot: Jan Vermeer, Koncert, Źródło: Isabella Stewart Gardner Museum

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017