szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Jana Matejki sprzedany za milion złotych

19.03.2013

Aukcje

Niedzielnym wieczorem, w warszawskim hotelu Bristol odbyła się długo oczekiwana aukcja obrazu Jana Matejki, pt. „Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem”. Wysokość ceny dzieła szacowano na od 900 tysięcy do 1,1 miliona złotych.

Jan Matejko, wybitny polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych. Jego obrazy, sporadycznie pojawiają się na aukcjach i tym samym zawsze budzą silne emocje wśród kolekcjonerów. Świetnym na to przykładem jest fakt, iż w ciągu 20 ostatnich lat, na aukcjach pojawiło się jedynie około dziesięciu dzieł krakowskiego mistrza. I mimo, że największą pasją Matejki było malarstwo historyczne – obecnie szczególnie cenione – na wspomniane licytacje trafiały głównie portrety.

Tym razem pod młotek poszedł obraz pochodzący z roku 1881, przedstawiający miłosną schadzkę. Dzieło powstało zaraz po tym, jak artysta namalował słynny „Hołd pruski”. Jak twierdzą eksperci płótno jest szalenie wartościowe, zaś cena wywoławcza wynosząca pół miliona złotych, wcale nie była wygórowaną kwotą. W rezultacie pracę nabył anonimowy nabywca za okrągły milion złotych.

Obraz „Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem”, znany również pod tytułem „Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta”, przedstawia miłosne spotkanie polskiego króla z tajemniczą krakowską mieszczanką, podczas którego władca zostaje nieszczęśliwie zraniony przez rywala. Podobno, do namalowania obrazu zainspirowały Matejkę historyczne noty, traktujące o temperamentnym usposobieniu króla, który chętnie wdawał się w liczne romanse.

Dzieło jeszcze w roku jego ukończenia trafiło na wystawę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, jaka odbyła się w krakowskich Sukiennicach. Właśnie tam, obraz po raz pierwszy zakupił Aleksander Krywult, który był właścicielem warszawskiego Salonu wystawowego. I tak, matejkowskie dzieło trafiło do Warszawy, gdzie sprzedano go nieznanemu kolekcjonerowi. W ten sposób wieść o obrazie zniknęła na niemal 100 lat. Wreszcie, wraz z końcem XX wieku, dzieło pojawiło się w wiedeńskim antykwariacie Czesława Bednarczyka, aby w końcu zawędrować do Domu Aukcyjnego Agra-Art. Kiedy i czy w ogóle ponownie trafi pod młotek – nie wiadomo.

Źródło: Dom Aukcyjny Agra-Art

Fot: Jan Matejko, Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem, Źródło: Agra-Art

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.