szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcje sztuki w Hongkongu: czy chiński rynek budzi się do życia?

26.03.2013

Aukcje, Świat

W przyszłym tygodniu w Hongkongu, dom aukcyjny Sotheby’s, organizuje pierwszą serię znaczących aukcji, jakie przypadają na rok 2013. Kolekcjonerzy mogą przygotować się na świeżą dawkę chińskiej sztuki, antyków i biżuterii. Jakie jednak będą wyniki licytacji? Czy równie zaskakujące jak w Nowym Jorku?

Wyniki sprzedaży mają oscylować wokół 150-200 milionów dolarów. Na pierwszy rzut oka podane kwoty mogą wydawać się zawrotne, jednak tak naprawdę, w obliczu rekordowego wyniku, jaki chiński Sotheby’s odnotował w kwietniu w roku 2011, wypadają one blado. Dwa lata temu bowiem udało się uzyskać 447 milionów dolarów.

Największy rywal Sotheby’s w Hongkongu, Christie’s, również zanotował spory spadek. Na przestrzeni ostatniego roku sprzedaż spadła aż o 24%, tj, z 904 milionów, jakie uzyskano w roku 2011, do 685 milionów dolarów, które przyniósł rok 2012. Nic w tym jednak dziwnego – chiński rynek sztuki w 2011 roku nieoczekiwanie wyrósł ponad normę, po czym zanotował ogromny spadek, podczas gdy inne światowe rynki trzymały się raczej stabilnie.

Dwa opublikowane niedawno raporty ukazały niezaprzeczalny spadek sprzedaży na chińskim rynku sztuki. Jeden z czołowych dostawców danych, francuski Artprice, wraz z chińskim Artronem utrzymują, że wartość aukcji na dalekowschodnim rynku sztuki spadła o 44,2 %, czyli z 9 miliardów dolarów uzyskanych w roku 2011, do 5,1 miliardów dolarów w roku 2012.

Niedługo potem, przedstawiciele Europejskich Targów Sztuki TEFAF, opublikowali raport, sumując wyniki chińskich domów aukcyjnych: Sotheby’s, Christie’s a także Poly oraz China Guardian. Jak można przeczytać w sprawozdaniu, średni spadek wyniósł ponad 50%.

Nad tak drastycznymi zmianami rozgorzała dyskusja. Jednymi z głównych powodów jest spowolnienie chińskiej gospodarki oraz niepewność polityczna. Ponadto rynek zalała fala podróbek, z którymi nie potrafiono sobie poradzić. Dodatkowo, jak się ostatnio okazało, wiele rekordowych sprzedaży aukcyjnych jakie przyniosły ostatnie dwa lata, nigdy nie zostało sfinalizowanych, bowiem zwycięscy licytacji nie uiścili opłat.

Oprócz licytacji organizowanych przez Sotheby’s, przyszły tydzień przyniesie również aukcję sztuki chińskiej, organizowaną przez zupełnie nowy dom aukcyjny Tiancheng International, który zaoferuje 300 tradycyjnych chińskich obrazów o łącznej wartości 15 milionów dolarów. Licytacje odbędą się także w China Guardian oraz Poly. Pierwszy z domów wycenia swoje aukcje na około 25 milionów dolarów, drugi na 51,5 milionów.

Jak komentuje szef Sotheby’s, nadchodzące wydarzenia nie stanowią istotnego zagrożenia dla największego domu aukcyjnego w Hongkongu, bowiem nie obejmują wielu istotnych kategorii i sektorów sztuki, w jakich Sotheby’s się specjalizuje.

Zdaniem specjalisty Snopa Colin’a pracującego dla Bonhams, niskie wyniki sprzedaży w roku 2012 sprawiły, że co raz trudniej namówić kolekcjonerów do transakcji. Są jednak i pocieszające symptomy – jak się okazuje, ostatnie azjatyckie aukcje sztuki, jakie odbyły się w Nowym Jorku, okazały się być niespodziewanie rentowne. Bonhams zarobił bowiem 9 milionów dolarów i jest to najwyższa kwota w kategorii sztuki azjatyckiej, jaką dom aukcyjny odnotował kiedykolwiek.

Nowojorski Sotheby’s natomiast, zarobił 41 milionów dolarów, sprzedając chińską ceramikę i malarstwo klasyczne, podczas gdy spodziewano się wyniku oscylującego wokół 22 milionów dolarów. Christie’s również czekało miłe zaskoczenie – dom aukcyjny zarobił 45,7 milionów dolarów, co oznacza trzykrotne przebicie wstępnych szacunków.

Być może drapieżna rynkowa bestia udała się na chwilową drzemkę, by teraz obudzić się z podwójną mocą? Trzymamy kciuki za kolejny tydzień.

Fot. Going down? 'Flying’ (1993) , Yue Minjun, Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.