szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Obraz Picassa „Le Rêve” sprzedany za 155 milionów dolarów

27.03.2013

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Steven Cohen, właściciel SAC Capital Advisors zakupił obraz Pabla Picassa „Le Rêve” za 155 milionów dolarów. Do tej pory obraz znajdował w kolekcjonerskich zbiorach zarządcy kasyna, Steve’a Wynna.

Ostateczna cena, która padła podczas licytacji jest najwyższą, jaką kiedykolwiek w historii Stanów Zjednoczonych zaoferowano za dzieło sztuki.

W 2006 roku, Wynn zgodził się sprzedać pracę Cohenowi za 139 milionów dolarów, jednak transakcja została anulowana po tym, jak pierwszy z biznesmenów, którego wzrok pogorszył się przez barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, niechcący uszkodził drogocenne płótno. Cohen okazał być się jednak cierpliwym kupcem i po latach od naprawy dzieła ponowił swoją ofertę.

Dla Steva Cohena 155 milionów dolarów nie było jednak ogromnym wydatkiem. Jego firma zarządza 15 miliardami dolarów, z czego aż 60% należy do Cohena i jego współpracowników. Cohen jest jednym z największych kolekcjonerów sztuki na świecie. W jego zbiorach można odnaleźć płótna Van Gogha, Maneta, de Kooninga, Picassa, Cezanne’a, Warhola, Johnsa czy Richtera.

Cohen swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczął około 2001 roku. Zaczął od impresjonizmu, a skończył na dziełach współczesnych. O zmianie jego gustu świadczyć może chociażby zakup obrazu Maneta, pt. „Portret z paletą”, który wkrótce później został sprzedany. Jego miejsce zajął chociażby Damien Hirst, wraz ze swoim słynnym rekinem w formalinie, którego Cohen kupił za 8 milionów dolarów.

Nowo zakupiony obraz Picassa „Le Rêve” czyli „Sen”, ukazywać ma Marie-Therese Walter, która w biografii artysty opisana jest jako jego kochanka, modelka i muza. Artysta przez lata wspierał finansowo ją i jej córkę.

Kolekcjonerzy silnie zainteresowali się podobiznami wieloletniej miłości malarza, kiedy to w 2010 roku obraz pt. „Akt, zielone liście i popiersie”, został sprzedany za 106,5 milionów dolarów w nowojorskich Christie’s. Również londyński Sotheby’s, mógł pochwalić się rentownymi transakcjami dzieł takich jak „La Lecture” czy “Femme assise pres d’une fenetre”. Oba dzieła przedstawiające Marie-Therese Walter osiągnęły zawrotne ceny: pierwsze sprzedano za 25,2 miliony funtów, drugie natomiast za 28,6 milionów.

Żonaty, 45-letni Picasso, spotkał Walter w roku 1927 na jednej z paryskich ulic, kiedy ta miała zaledwie 17 lat. Mimo znaczącej różnicy wieku, była to największa miłość artysty, która trwała przez kolejną dekadę, i która zainspirowała go do stworzenia wielu wspaniałych rzeźb i obrazów.

Fot: Pablo Picasso, Le Reve, Źródło: BSJ Fine Art

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów