szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Picassa „Le Rêve” sprzedany za 155 milionów dolarów

27.03.2013

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat

Poradnik o rynku sztuki

Steven Cohen, właściciel SAC Capital Advisors zakupił obraz Pabla Picassa „Le Rêve” za 155 milionów dolarów. Do tej pory obraz znajdował w kolekcjonerskich zbiorach zarządcy kasyna, Steve’a Wynna.

Ostateczna cena, która padła podczas licytacji jest najwyższą, jaką kiedykolwiek w historii Stanów Zjednoczonych zaoferowano za dzieło sztuki.

W 2006 roku, Wynn zgodził się sprzedać pracę Cohenowi za 139 milionów dolarów, jednak transakcja została anulowana po tym, jak pierwszy z biznesmenów, którego wzrok pogorszył się przez barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, niechcący uszkodził drogocenne płótno. Cohen okazał być się jednak cierpliwym kupcem i po latach od naprawy dzieła ponowił swoją ofertę.

Dla Steva Cohena 155 milionów dolarów nie było jednak ogromnym wydatkiem. Jego firma zarządza 15 miliardami dolarów, z czego aż 60% należy do Cohena i jego współpracowników. Cohen jest jednym z największych kolekcjonerów sztuki na świecie. W jego zbiorach można odnaleźć płótna Van Gogha, Maneta, de Kooninga, Picassa, Cezanne’a, Warhola, Johnsa czy Richtera.

Cohen swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki rozpoczął około 2001 roku. Zaczął od impresjonizmu, a skończył na dziełach współczesnych. O zmianie jego gustu świadczyć może chociażby zakup obrazu Maneta, pt. „Portret z paletą”, który wkrótce później został sprzedany. Jego miejsce zajął chociażby Damien Hirst, wraz ze swoim słynnym rekinem w formalinie, którego Cohen kupił za 8 milionów dolarów.

Nowo zakupiony obraz Picassa „Le Rêve” czyli „Sen”, ukazywać ma Marie-Therese Walter, która w biografii artysty opisana jest jako jego kochanka, modelka i muza. Artysta przez lata wspierał finansowo ją i jej córkę.

Kolekcjonerzy silnie zainteresowali się podobiznami wieloletniej miłości malarza, kiedy to w 2010 roku obraz pt. „Akt, zielone liście i popiersie”, został sprzedany za 106,5 milionów dolarów w nowojorskich Christie’s. Również londyński Sotheby’s, mógł pochwalić się rentownymi transakcjami dzieł takich jak „La Lecture” czy “Femme assise pres d’une fenetre”. Oba dzieła przedstawiające Marie-Therese Walter osiągnęły zawrotne ceny: pierwsze sprzedano za 25,2 miliony funtów, drugie natomiast za 28,6 milionów.

Żonaty, 45-letni Picasso, spotkał Walter w roku 1927 na jednej z paryskich ulic, kiedy ta miała zaledwie 17 lat. Mimo znaczącej różnicy wieku, była to największa miłość artysty, która trwała przez kolejną dekadę, i która zainspirowała go do stworzenia wielu wspaniałych rzeźb i obrazów.

Fot: Pablo Picasso, Le Reve, Źródło: BSJ Fine Art

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.