szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Trwa spór o autentyczność dzieła mistrza Caravaggio

29.03.2013

Ciekawostki

Już przeszło ponad sześć lat trwają intensywne dyskusje na temat autentyczności obrazu „Cardsharps” pędzla – rzekomo – Michelangelo Merisi da Caravaggio. Dzieło włoskiego artysty najpierw uważano za kopię namalowaną przez jego ucznia, bądź naśladowcę. Teraz wielu specjalistów wyraża opinię, że dzieło faktycznie może być autorstwa słynnego malarza.

Ostatnim właścicielem kontrowersyjnego obrazu był brytyjski kolekcjoner i historyk sztuki, Denis Mahon. Mężczyzna kupił dzieło w 2006 na aukcji Sotheby’s. Wówczas obraz był uważany za kopię dzieła Caravagio, a jego wstępna estymacja oscylowała pomiędzy 20 a 30 tysiącami funtów. W rezultacie Mahon nabył pracę za ponad 50 tysięcy, wierząc, że mimo przeprowadzonych ekspertyz jest to autentyczny obraz pędzla Starego Mistrza.

Rzekoma siedemnastowieczna kopia obrazu, została przebadana przez Mahona, który uznał, że jest to dzieło autentyczne. Identyfikacja dzieła przez historyka sztuki i jednocześnie znawcę twórczości Caravaggia, który w przeszłości przyczynił się już do podobnych odkryć, może być zatem początkiem kolejnego.

Zanim praca weszła w posiadanie brytyjskiego kolekcjonera, należała do Lancelota Thwaytesa. Obraz znajdował się w jego rodzinie od roku 1962. Gdy Thwaytes dowiedział się, że dzieło może nie być jedynie kopią, oskarżył o Sotheby’s p niewłaściwą analizę obrazu i narażenie go na straty finansowe. Przedostatni właściciel dzieło domaga się teraz odszkodowania od instytucji aukcyjnej, wypłaty odsetek, a także uregulowania różnicy cen pomiędzy kwotą jaka została zapłacona za źle zidentyfikowane dzieło, a jego rzeczywistą wartością rynkową. Jeśli dzieło zostanie rzeczywiście uznane za autentyczne, jego cena zdecydowanie wywinduje.

Dom aukcyjny Sotheby’s zdecydowanie trzyma się swoich dotychczasowych ekspertyz, podając za autorytet Richarda Speara oraz wielu innych znawców, którzy mieli okazję badać dzieło i uznali je wyłącznie za kopię. Thwayets nie ma zamiaru jednak dać za wygraną i jak zapowiedział, skieruje sprawę do londyńskiego Sądu Najwyższego.

Ostatni właściciel dzieła, Denis Mahon, zmarł w roku 2011 i pozostawił po sobie kolekcję 58 dzieł sztuki, o łącznej wartości 100 milionów dolarów. Na jego życzenie dzieła trafiły do wielu brytyjskich muzeów i galerii. Za życia pragnął wypożyczyć jeszcze rzekome dzieło Caravaggia Ashmolean Museum w Oxfordzie, jednak instytucja nie chciała go zaakceptować jako oryginału, a jedynie nadać mu etykietę kopii. Mahon zrezygnował zatem z wydania „pożyczki” i wysłał je na tournée po Włoszech. Dzieło gościło w Trapanii, Forli oraz w Cento. Po śmierci kolekcjonera obraz pozostał własnością jego bliskiej przyjaciółki, Orietty Benocci Adam, jednak nie wiadomo, czy obecna właścicielka zdecyduje się na kontynuację badań nad rzekomym dziełem Caravaggio.

Póki co atrybucja obrazu pozostaje nierozwiązana i wciąż budzi szereg kontrowersji. Jak zapowiadają kuratorzy Muzeum Zakonu Świętego Jana w Londynie, od kwietnia dzieło będzie zdobiło wnętrza instytucji. Wydaje się, że miejsce to jest jak najbardziej odpowiednie, bowiem Caravaggio był członkiem Katolickiego Zakonu Rycerzy św. Jana. Niestety, długoterminowa przyszłość „Cardsharps” jest niepewna, poprzez zbyt wiele pytań dotyczących autentyczności obrazu.

Źródło: Theartnewspaper

Fot: Caravaggio, „Cardsharps”, Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.