szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

W Norwegii trwa Jubileuszowy Rok Edvarda Muncha

02.04.2013

Magazyn

W styczniu minęło 150 lat o momentu narodzin Edvarda Muncha. Nic zatem dziwnego, że jubileuszowy rok artysty trwa w Norwegii w najlepsze. Na terenie niemal całego kraju odbywać się będą ekspozycje i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, mające uczcić pamięć jednego z najważniejszych twórców modernizmu.

Dzieła Edvarda Muncha znane są na całym świecie. Najsłynniejszy pozostaje oczywiście „Krzyk”, który 2 maja 2012 roku został sprzedany w nowojorskim Sotheby’s za niemal 120 milionów dolarów. Jak podkreślają jednak organizatorzy Jubileuszowego Roku Muncha, ich pragnieniem jest ukazanie i wyeksponowanie jak największej części artystycznego dorobku norweskiego malarza.

Program zorganizowany na cześć wielkiego ekspresjonisty, nosi tytuł „Munch 150” i jest podsumowaniem współpracy, jaka na okoliczność jubileuszu nawiązała się pomiędzy Muzeum Muncha a Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa.

Niezwykle imponującym punktem programu, będzie najbardziej złożona i wszechstronna wystawa prac Muncha, której realizacji kiedykolwiek się podjęto. Na ekspozycji publiczność będzie mogła podziwiać aż 250 najważniejszych prac artysty, pochodzących ze wszystkich etapów jego twórczości. Całość przedsięwzięcia będzie podzielona na dwie przestrzenie wystawowe. W pierwszej, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Oslo będzie można oglądać dzieła pochodzące z lat 1882-1903, w drugiej natomiast, która zaaranżowana zostanie w Muzeum Muncha, zawisną obrazy reprezentujące lata 1904-1944. Oficjalne otwarcie ekspozycji nastąpi 1 czerwca, zaś cała wystawa trwać będzie ponad 4 miesiące, bo do 13 października 2013.

Kolejną atrakcją, jest wielka, wielopłaszczyznowa wystawa zatytułowana Modern Eye, którą oglądać można już od 31 października 2012 roku. Według statystyk, ekspozycję, która gościła również poza granicami Norwegii  podziwiało około milion Europejczyków. Zbiór dzieł wystawiany był w Centrum Pompidou w Paryżu, w Schirn Kunsthalle we Frankfurcie, a także w galerii Tate Modern w Londynie.

Wystawa Modern Eye, jak sama nazwa wskazuje jest zdecydowanie bardziej multimedialna i nowoczesna. Kuratorzy ekspozycji pod lupę biorą Muncha bardziej „eksperymentalnego”. Dzięki temu podziwiać można nie tylko obrazy olejne pochodzące z późniejszych etapów jego twórczości, ale także przyjrzeć się bliżej jego eksperymentom przy udziale filmów i zdjęć. Całość ekspozycji koncentruje się wokół dziewięciu różnych tematów, które ujawniają silny wpływ współczesnych mediów i technologii na późniejszą twórczość artysty.

Wystawy to jednak nie jedyny pomysł na uczczenie pamięci artysty. Organizatorzy Roku Muncha, chcą bowiem zaangażować w wydarzenie nie tylko Norwegów, którzy muzea w Oslo mają na wyciągnięcie ręki, ale także miłośników twórczości Muncha z innych krajów, a nawet kontynentów. Fantastycznym pomysłem okazała się zatem być nietuzinkowa akcja organizacji turystycznej Visit Norway. Grupa przygotowuje film o Norwegii, nawiązujący do najsłynniejszego obrazu artysty pt.”Krzyk”. Każdy, kto tylko ma na to ochotę może w nim wystąpić nagrywając swój okrzyk radości i wysyłając go do organizatorów. Dzięki temu, na złożenie osobliwego „hołdu” malarzowi, będą mieli okazję ludzie z całego świata.

Jubileuszowy Rok Muncha obchodzony jest w ośmiu „gminach Muncha”, czyli w Horten, Vestby, Kragerø, Fredrikstad, Loten, Moss, Lom i Oslo. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem każde z wymienionych miejsc, odegrało określoną rolę w życiu artysty. Nie wszystkie miejscowości są oczywiście związane z jego osobą bezpośrednio. W kilku z nich mieszkał bądź tworzył, inne łączą się z historią jego rodziny bądź konkretnymi wydarzeniami, jakie miały wpływ na jego życie bądź twórczość. Co równie istotne, Munch często inspirował się miejscami w jakich przebywał, co wprawne oko od razu odkryje na wielu jego płótnach.

Źródło: www.munch150.no

Fot.  Edvard Munch, Krzyk 1893. The National Museum of Art, Architecture and Design.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.