szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Niebawem wielkie otwarcie Rijksmuseum

05.04.2013

Magazyn

Vincent van Gogh powiedział kiedyś, że mógłby siedzieć w gmachu amsterdamskiego Rijksmuseum przed dziełem Rembrandta pt. „Żydowska narzeczona”, nawet dwa tygodnie jedynie o kawałku suchego chleba. Ciekawe zatem co powiedziałby malarz odwiedzając odnowione Rijksmuseum, którego restauracja i przebudowa trwała dziesięć lat i pochłonęła 500 milionów euro.

Renowacja muzeum w Amsterdamie trwała aż pięć lat dłużej niż zakładano i przekroczyła planowany budżet o dziesiątki milionów dolarów. Vincent van Gogh z łatwością rozpoznałby jednak budynek, zaprojektowany przez architekta Cuypersa Pierre, otwarty w 1885 roku. Część gmachu słusznie została poddana renowacji, który na nowo lśni blaskiem godnym arcydzieła architektury XIX wieku.

Do bryły budynku dodano nowe atrium i wejście, kawiarnię oraz wszelkiego rodzaju technologiczne rozwiązania, które powinny obowiązywać w każdym współczesnym muzeum. Rijksmuseum to jednak nie Luwr czy Muzeum Prado, które gromadzą kolekcje sztuki pochodzącej z całej Europy. W gmachu amsterdamskiej instytucji – z nielicznymi wyjątkami, takimi jak portrety hiszpańskiego malarza Goyi – zgromadzona jest bowiem najlepsza XVII-wieczna sztuka holenderskich mistrzów.

Na zwiedzających największe wrażenie zrobi zapewne ogromna, przestrzenna galeria Cuypers’s Gallery of Honor. To właśnie tam można podziwiać arcydzieła Vermeera, Fransa Halsa czy Rembrandta van Rijn. Współczesna publiczność, podobnie jak niegdyś van Gogh może zachwycać się godzinami obrazami taki jak „Straż nocna”, „List miłosny” czy „Portret młodej pary”.

Największa zmiana, na jaką zdecydowało się Rijksmuseum  dotyczy samej formy ekspozycji. Obecnie kolekcja rzeźby, rękodzieła i sztuki użytkowej prezentowana jest wraz z obrazami w jednym pomieszczeniu, podobnie jak np. w londyńskim Victoria & Albert Museum.

Jak zapowiadają władze instytucji, wszyscy są gotowi na wielkie otwarcie Rijksmuseum. Wczoraj dziennikarze mogli podziwiać odnowione wnętrza gmachu, natomiast oficjalne otwarcie budynku, którego dokona królowa Beatrix, odbędzie się 13 kwietnia tego roku.

Źródło: Rijksmuseum

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Rembrandt, „Żydowska narzeczona”, Rijksmuseum

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.