szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kolekcja sztuki Alexa i Elisabeth Lewyt na aukcji w Sotheby’s

08.04.2013

Aukcje, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Jak poinformował nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s, w przyszłym miesiącu wszystkich miłośników sztuki i zapalonych kolekcjonerów czeka licytacja niezwykła. Pod młotek pójdzie wspaniała kolekcja dzieł Alexa i Elisabeth Lewyt, zamożnych filantropów, którzy w swoich zbiorach posiadają dzieła pędzla Paula Cezanne’a czy Amedeo Modiglianiego.

Wartość oszałamiającej kolekcji, która składa się z aż 200 dzieł sztuki, szacowana jest na ponad 65 milionów dolarów. Jak zapewniają państwo Lewyt, cały dochód z aukcji, podczas której pod młotek pójdzie 20 obrazów pochodzących ze zbioru, przeznaczony zostanie na cele dobroczynne.

Zdaniem dyrektora Departametu Impresjonizmu i Sztuki Współczesnej kolekcja ta, to „prawdziwy wehikuł czasu”, który przeniesie publiczność w czasy najlepszych malarzy impresjonistycznych i współczesnych. Potencjalni kupcy będą mieli w czym wybierać – poczynając od twórczości Renoira, Degasa czy Pissarro, idąc poprzez Picassa i Matisse’a, a kończąc na Braque’u.

Aukcja ma odbyć się 7 maja 2013 roku w nowojorskim Sotheby’s. Na pierwszy ogień pójdą dzieła namalowane przez Paula Cézanne’a i Amedeo Modiglianiego. Wstępna cena obrazu „Les Pommes”, pędzla pierwszego z wymienionych artystów, oscyluje pomiędzy 25 a 30 milionami dolarów. Zdaniem organizatorów aukcji, martwa natura stworzona na przełomie lat 1889/1890 ma szansę na przebicie górnej estymacji. Niewielu wie, że ta poruszająca kompozycja, była inspiracją nawet dla takich artystów jak Picasso czy Braque.

Kolejnym dziełem, które ma szansę na rewelacyjny wynik aukcyjny będzie „L’Amazone”, pędzla Modiglianiego. Obraz namalowany w 1909 roku przedstawia baronową Marguerite de Hasse de Villers. Niestety, mimo że dzieło reprezentuje niezwykle wysoki poziom artystyczny, sztuka Amedeo Modiglianiego odniosła za życia malarza jedynie niewielki sukces.

Oprócz wyżej opisanych dzieł Sotheby’s oferuje również prace impresjonistów, takich jak Auguste Renoir czy Camille Pissarro, postimpresjonistów, m.in. Odilona Redon, Georgesa Seurata i Edouarda Vuillarda oraz modernistów, Pabla Picassa, Georgesa Braque i Marca Chagalla.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. „Les Pommes”, Paul Cézanne

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.