szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obrazy Beksińskiego w podróży do Wiednia

08.04.2013

Magazyn

Zdzisław Beksiński – rzeźbiarz, fotograf, rysownik, legenda polskiego malarstwa współczesnego. Wielu porównuje jego twórczość do surrealistycznego stylu Salvadora Dalego, inni uważają, że nie istnieje nic, z czym mogłyby się równać jego prace. Beksiński był bowiem artystą szalenie wszechstronnym, a jego twórczość od zawsze oscylowała wokół różnych odmian sztuki. Z pewnością przekonali się o tym ci, którzy odwiedzili Historyczne Muzeum w Sanoku, któremu udało się zgromadzić aż 600 prac artysty. Teraz, instytucja postanowiła wysłać niektóre z nich w podróż. W magiczną podróż do Wiednia.

Pod koniec lat 70. sława Beksińskiego zaczęła wzrastać do rangi światowej. Artysta mógł pochwalić się ekspozycjami organizowanymi w największych europejskich miastach. Jego wystawy można było podziwiać we Włoszech, Francji czy Belgii. Doczekał się również stałej ekspozycji w Japonii.

Obecnie Muzeum w Sanoku organizuje wystawę prac Beksińskiego w stolicy Austrii, Wiedniu. Już pod koniec maja, w tamtejszym Phantasten Museum, austriacka publiczność będzie mogła podziwiać starannie wyselekcjonowany zbiór 21 obrazów artysty, które uważa się za najważniejsze w jego dorobku artystycznym. Obejrzeć będzie można zarówno prace najbardziej fantastyczne, pochodzące z okresu, który Beksiński nazwał „barokowym”, jak i te o mniej tajemniczej, pełnej grozy tematyce, nazywane „gotyckimi”.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego ma swoich zwolenników na całym świecie, zatem dlaczego akurat w Wiedniu zaaranżowana zostanie indywidualna wystawa prac artysty? Otóż, jak czytamy na stronie muzeum, nie jest to wybór przypadkowy. Beksiński od zawsze miłował Wiedeń, miał sentyment zarówno do atmosfery panującej w tym mieście, jak i do wiedeńskich artystów, którzy nierzadko stanowili dla niego inspirację. Co ciekawe, nie byli to jedynie malarze: Beksiński fascynował się m.in. muzyką Gustava Mahlera. Phantasten Museum to Muzeum Sztuki Fantastycznej, w którego wnętrzach prezentowane są prace wielkich artystów, takich, jak chociażby wcześniej wspomniany Salvador Dali.

Wiedeńska wystawa, będzie drugą zagraniczną ekspozycją zorganizowaną od czasu tragicznej śmierci artysty. Pierwszą można było podziwiać w październiku 2010 roku w Brukseli, gdzie zaprezentowano wszystkie etapy niezwykłej twórczości malarza.

Wiedeńska wystawa pt. „Zdzisław Beksiński – mroki podświadomości”, była prezentowana również w Polsce w Muzeum Historycznym w Sanoku. Rodzima instytucja zatytułowała ją jednak „Beksińskiego podróż do Wiednia”, na okoliczność austriackiej wystawy. Obrazy artysty wyruszą w tytułową „podróż do Wiednia” wraz z początkiem maja, zaś tamtejsza publiczność będzie mogła podziwiać je od 25 maja do 22 czerwca 2013 roku.

 Źródło: Muzeum Sanok

Oprac. Olga Pisklewicz

Fot. Zdzisław Beksiński, Muzeum Sanok

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Obrazy Beksińskiego w podróży do Wiednia”

  1. Paula

    Hmm… Beksiński nie cierpiał podróżować. Nie rozumiem po co taki zamęt w tytule? Oczywiście można się domyślać, że tak lepiej brzmi. Medialnie lepiej, ale czy nie głupio?

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.