szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Policja odnalazła zrabowane dzieło Marca Chagalla

09.04.2013

Magazyn

Skradzione bądź zaginione obrazy od zawsze spędzają sen z powiek kolekcjonerów. Wiele z dzieł zostało zrabowanych podczas II wojny światowej, inne stały się łupem współczesnych złodziei, okradających muzea bądź posesje prywatne. Do tej drugiej grupy można z pewnością zaliczyć obraz „Le Nu au Bouquet”, pędzla Marca Chagalla. Na szczęście rok 2013 okazał się być łaskawy dla właścicieli dzieła i obraz odnalazł się po ponad 10 latach od zaginięcia.

Dzieło Chagalla zostało skradzione z amerykańskiego jachtu, zakotwiczonego we Włoszech ponad dekadę temu. Jak podają zagraniczne media, policja odnalazła obraz w domu jednego z włoskich kolekcjonerów.

Wspaniałe dzieło Chagalla, a właściwie Marka Zacharowicza Szagala pt. „Le Nu au Bouquet”, przestawiające bukiet białych i żółtych kwiatów, zostało kupione w roku 1998 przez amerykańskiego miłośnika sztuki. Mężczyzna cieszył się nim jedynie cztery lata, bo już w roku 2002, obraz został skradziony. Stało się to podczas naprawy jachtu, zaś praca zdobiąca wnętrze łodzi została sprytnie podmieniona na falsyfikat. Wartość oryginalnego bukietu Chagalla wycenia się na ponad 1,3 miliona dolarów, czyli okrągły milion euro.

Trzy osoby – dwóch Rumunów, którzy pracowali na jachcie w tym czasie, oraz właściciel galerii w Bolonii – są obecnie przesłuchani przez policję. Odpowiednie służby zostały powiadomione o przestępstwie zaraz po tym, jak do Włoch przyjechał spadkobierca właściciela jachtu, który odkrył, że obraz zdobiący wnętrze łodzi jest fałszywy.

Włoska policja usłyszała o zrabowanym obrazie Chagalla dopiero rok temu, kiedy prowadziła dochodzenie w sprawie handlu nielegalnie zdobytą sztuką, jaki miał odbywać się bolońskiej galerii. Według policji, ostatni właściciel obrazu pochodzący z Turynu, był niczego nieświadomy i w roku 2003 kupił obraz „w dobrej wierze”, zwłaszcza, że złodzieje wręczyli mu odpowiednie papiery, poświadczające, iż transakcja odbywa się legalnie.  Co więcej złodzieje wręczyli mu odpowiednie papiery poświadczające, iż transakcja odbywa się legalnie. 

Marc Chagall urodził się w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska. Był rosyjskim malarzem i grafikiem, żydowskiego pochodzenia, uważa się go za czołowego przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. Na wielu obrazach artysty pojawiają się jego żona Bella oraz córka Ida, zaś w całej jego twórczości wyraźnie zaznaczone są silne wpływy judaizmu. Chagall nie był jednak praktykującym Żydem, zaś przesłanie jego obrazów uważa się za szalenie uniwersalne. Sztukę Chagalla świetnie pojmują bowiem oba europejskie kręgi kulturowe: zarówno żydowski, jak i chrześcijański.

Źródło: ArtDaily

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.