szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Polska na Targach Sztuki w Brukseli

15.04.2013

Magazyn

Targi Art Brussels, należą do grona najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych targów sztuki współczesnej. W tym roku event uświetni aż 187 galerii z całego świata, a także 2000 artystów oraz około 30 tysięcy miłośników sztuk pięknych. Jak wynika z sondaży 35% widzów, będzie pochodziło z zagranicy.

Targi Art Brussels zaczynają się już w tym tygodniu, bo 18 kwietnia. Impreza potrwa do niedzieli. Pośród uczestników targów, znajdą się artyści, handlarze sztuką, antykwariusze, właściciele najważniejszych, światowych galerii, kuratorzy oraz wykładowcy akademiccy. Ci ostatni uświetnią targi szeregiem wykładów i dyskusji panelowych, odbędą się także liczne rozmowy i spotkania z artystami.

Brukselskie targi, to nie tylko najpopularniejsze sektory sztuki, takie jak malarstwo czy grafika. Publiczność będzie mogła podziwiać również dzieła z zakresu rzeźby, fotografii, instalacji czy performance’u. Kwietniowe wydarzenie, to zatem świetna okazja do prześledzenia najnowszych trendów i tendencji, jakie obecnie klarują się na międzynarodowej scenie artystycznej.

Co szczególnie cieszy, pośród państw, które biorą udział w Targach Art Brussels, znalazła się również Polska. Dzięki Fundacji Profil, podczas trwania eventu będzie można podziwiać dzieła artystów jakich jak Alicja Karska, Aleksandra Went, Mirosław Filonik, Jarosław Kozłowski, Tomasz Kopcewicz i Krzysztof Wodiczko.

Fundację założono w roku 2008 i od tego momentu, organizacja rozwija działania z zakresu wystawiennictwa, wydawnictwa, wielopłaszczyznowych badań artystycznych i edukacyjnych. Główny nacisk położony został na prezentację dzieł wybitnych twórców współczesnych, promowanie młodych-zdolnych, a także popularyzowanie wiedzy z zakresu sztuki XX wieku. Dobór artystów jacy zagoszczą podczas Targów Art Brussels, nie jest zatem przypadkowy.

Alicja Karska i Aleksandra Went to młode artystki, które współpracują od 2002 roku. Obie fascynują się upływem czasu i architekturą, stąd twórczość nawiązująca do opuszczonych, zdewastowanych budynków. Obie świetnie odnajdują się zarówno w świecie wideo, jak i sektorach fotografii czy instalacji. Wszelkie procesy twórcze, jakie artystki aranżują pośród przestrzeni publicznej, są  utrwalane przy pomocy nowych mediów.

Rzeźbiarz, Mirosław Filonik od lat 80. para się sztuką. Wraz z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim założył grupę „Keine Neue Bieriemiennost”, jaka propagowała nurt rzeźby postmalarskiej. Dzieła wykonane były z lekkich, efemerycznych materiałów, cechowała je ekspresja, wielobarwność, dbałość o detale. Filonik brał udział m.in. w sławnej wystawie „Co słychać?”, od zawsze fascynował go świat instalacji, które wzbogacał o efekty świetlne, tajemnicze znaki i symbole.

Jarosław Kozłowski natomiast, to artysta niezwykle wszechstronny, którego twórczość ma genezę konceptualną. Kozłowski uwielbia pracę „ze słowem”, intrygują go badania lingwistyczne oraz język w zderzeniu z logiką matematyczną. Kozłowski jest także performerem, do tworzenia swoich dzieł angażuje m.in. fotografię, dźwięk czy kolor.

Solidna porcja twórczości polskich artystów, jacy zaprezentują się na targach Art Brussels,  będzie zatem niezwykle barwna i wielowymiarowa. Jak przyjmie się w morzu sztuki międzynarodowej, dowiemy się już za kilka dni.

Źródło: Art Brussels

fot. źródło: artbrussels.be

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

portal_rynekisztuka_portal

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.