szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Inwestycje w sztukę wczoraj i dziś

16.04.2013

Inwestowanie w sztukę

patronat rynekisztuka.plZ roku na rok inwestycje w sztukę stają się coraz bardziej popularne, dostępne, a także opłacalne. Według danych raportu Deloitte Art & Finance Report 2011, wyniki największego indeksu sztuki Mei Moses były lepsze od wiodących indeksów akcji we wszystkich okresach między 2000 a 2011 rokiem, a blisko połowa zapytanych przez nas nabywców dzieł sztuki na świecie traktuje je przede wszystkim jako dobrą lokatę kapitału.

Podczas gdy rynek art bankingu na świecie osiągnął już stabilną pozycję, jego polski odpowiednik nie może być jeszcze uznany za rozwinięty. Wśród oferowanych na rynku możliwości inwestycyjnych widać zwiększającą się liczbę ofert inwestowania w dzieła sztuki,  zarówno ze strony banków oraz funduszy inwestycyjnych jak i niezależnych doradców. Można także zobaczyć pierwsze fundusze wyspecjalizowane w zarządzaniu portfelami wyselekcjonowanych dzieł sztuki.

RAPORT „RYNEK SZTUKI. SZTUKA RYNKU”

Polski rynek sztuki dopiero się kształtuje i przystosowuje do standardów ogólnoświatowych. Dzisiaj, ponad 20 lat od powstania pierwszych domów aukcyjnych, wycenia się go na 300 mln zł, co stanowi jednak jedynie 0,2% obrotów światowych i jak podkreślają eksperci, wskazuje na jego niedoszacowanie i duży potencjał, wyceniany nawet na siedmiokrotność tej wartości.

Rynek dzieł sztuki jest obecnie jednym z najszybciej zmieniających się rynków kapitałowych na świecie. I jednym z najbardziej obiecujących. Doświadczenia ostatnich kryzysów gospodarczych, spadek zaufania do tradycyjnych form inwestowania oraz zwiększająca się wśród inwestorów potrzeba bezpieczeństwa, zdeterminowały zmianę spojrzenia na inwestycje alternatywne – w tym sztukę.

Pierwsza edycja badania, które zostało przeprowadzone w okresie listopad 2012 r. – marzec 2013 r. W badaniu udział wzięło 8 banków oraz 93 przedstawicieli rynku sztuki (właścicieli galerii, pracowników muzeów, kolekcjonerów i ekspertów rynku). Partnerzy: Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich, magazyn „Art & Business”, portal www.sjaksztuka.pl, portal www.artifakt.pl oraz portal www.rynekisztuka.pl

Do najważniejszych wniosków z polskiego badania należą:

  • niepewność ekonomiczna sprawia, że zapotrzebowanie na inwestycje związane ze sztuką i przedmiotami kolekcjonerskimi rośnie,
  • wśród doradców bankowości prywatnej rośnie świadomość postrzegania sztuki jako rodzaju aktywów,
  • większość pytanych banków ma już w swojej ofercie usługi związane ze sztuką,
  • wartość emocjonalna sztuki jest wciąż najważniejszym motywatorem dla kolekcjonerów,
  • dominuje koncentracja na dywersyfikacji portfela,
  • doradcy specjalizujący się w rynku sztuki dostrzegają rosnące zainteresowanie finansowymi aspektami posiadania przedmiotów z kręgu sztuki,
  • planowanie spadkowe w związku z dziełami sztuki staje się coraz istotniejsze, choć widać, że w Polsce nie jest to powszechne,
  • kolekcjonerzy chętnie wykorzystaliby swoje kolekcje w charakterze zabezpieczenia kredytów,
  • istnieje potrzeba różnicowania usług bankowości prywatnej – sztuka może być doskonałym czynnikiem różnicującym.

Europejskie opracowanie „Art & Finance Report 2013”

Druga edycja międzynarodowego raportu Deloitte nt. rynku sztuki i finansów został opracowany przez Deloitte Luksemburg  i ArtTactic – wiodącą firmę badawczą specjalizującą się w światowym rynku sztuki. Badanie zostało przeprowadzono w okresie czerwiec – listopad 2012 r. wśród 30 banków świadczących usługi zarządzania majątkiem, głównie w Luksemburgu, ale także w Polsce i Hiszpanii. Przepytano również 112 ekspertów rynku sztuki (przedstawicieli galerii, domów aukcyjnych i doradców) oraz 81 uznanych kolekcjonerów sztuki.

Źródło: Deloitte

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.